Rozruszaj szare komórki odpowiednią dietą!

Strona główna » Wiedza i inspiracje » Artykuły » Rozruszaj szare komórki odpowiednią dietą!

Mózg jest najbardziej energochłonnym organem, ponieważ pochłania aż 20% składników odżywczych, jakich mu dostarczamy. Dlatego, jeśli chcemy zadbać o jego kondycję i cieszyć się sprawnością szarych komórek przez długie lata, powinniśmy skupić się na serwowaniu mózgowi aminokwasów, substancji odżywczych, witamin i minerałów poprzez dobrze zbilansowaną dietę. Odpowiednie odżywienie go będzie stymulować produkcję neuroprzekaźników, co zwiększy moce intelektualne umysłu.

Przeczytaj o zdrowym śniadaniu dla twojego ucznia!

Na pełnym baku glukozy
Paliwem, dzięki któremu mózg pracuje są glukoza i tlen. Mózg dziennie zużywa 60% glukozy z krwioobiegu, co zamyka się mniej więcej w 450 kaloriach. O prawidłowym funkcjonowaniu mówimy wtedy, gdy ilość tego cukru prostego we krwi utrzymuje się na stałym poziomie. Można to osiągnąć spożywając produkty o niskim indeksie glikemicznym (IG), czyli węglowodany złożone. Proces uwalniania z nich cukrów do krwi jest znacznie bardziej wydłużony w czasie aniżeli w przypadku węglowodanów prostych, powodujących niesprzyjające pracy mózgu wahania glukozy. Uzupełnijmy zatem swój jadłospis np. o makaron pełnoziarnisty, chleb gryczany i jęczmienny, ryż naturalny, otręby owsiane, warzywa strączkowe, kasza, ziemniaki.

Przeczytaj też o mądrym odchudzaniu nastolatka!

Zamiana węglowodanów na energię dokonuje się głównie za sprawą witamin z grupy B, które również budują komórki nerwowe i „czuwają” nad ich właściwym funkcjonowaniem. Lista produktów z zawartością witaminy B na szczęście jest dość długa i można wybierać np. wśród takich źródeł jak: drożdże, jaja, mleko i przetwory mleczne, ryż, wątroba, drób, wieprzowina, wołowina, warzywa zielonolistne, fasola, awokado, orzechy, produkty pełnoziarniste.

Składniki odżywcze na podwyższenie IQ
Jeśli zależy nam na zwiększeniu koncentracji, poprawieniu zdolności kojarzenia i usprawnieniu procesów myślowych, przyjrzyjmy się krytycznym okiem naszej diecie i sprawdźmy, czy znajdują się w niej „przyjazne” mózgowi produkty.

Mózg jest zbudowany z tkanki tłuszczowej, stąd naturalnie potrzebuje tłuszczów do zachowania wielu funkcji komórek mózgowych, m.in. procesów poznawczych czy rozwijania pamięci. Najkorzystniejsze działanie wykazują nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które skutecznie chronią przed demencją starczą, zapobiegając utracie procesów poznawczych, a dodatkowo wspomagają serce i układ nerwowy. Najbardziej wartościowym źródłem nienasyconych kwasów są ryby, a zwłaszcza: łosoś, makrela, halibut, tuńczyk, śledź, dorsz, sardynka i owoce morza, a ponadto nasiona, orzechy, ziarna kukurydzy, słonecznika i oleje – kukurydziany i słonecznikowy, oliwki, rośliny o ciemnych zielonych liściach (kapusta włoska, szpinak). Wyrzućmy natomiast z naszego codziennego menu produkty zawierające tłuszcze nasycone i „trans”, które mają degeneracyjny wpływ na nasz mózg. Wystrzegajmy się więc przetworzonych produktów, takich jak np. frytki czy krakersy. Uzupełnijmy dietę o produkty zawierające lecytynę, czyli podstawowy budulec błon komórek mózgowych i włókien nerwowych. Sprzyja ona polepszaniu pamięci, a to dlatego, że jej zadanie polega na transmisji impulsów nerwowych. Lecytynę znaleźć można w soi, żółtkach jaj, rzepaku, kiełkach pszenicy czy orzeszkach ziemnych.

Rozumowanie, zapamiętywanie informacji i zdolność oceniania rozwijają przeciwutleniacze, które zawarte są w takich produktach jak: warzywa strączkowe, pomidory, marchew, papryka, dynia, brokuły, szpinak, truskawki, pomarańcze, czarna porzeczka, orzechy, świeże zioła i przyprawy, jaja.

Chcąc uchronić komórki mózgowe przed niedotlenieniem, a tym samym zapobiec obniżeniu koncentracji, zmęczeniu i ospałości, pijmy ok. 6 do 8 szklanek wody dziennie. Jeśli nie przepadamy za tym napojem w „czystej” postaci, zwiększmy spożycie warzyw i owoców o dużej zawartości wody. Mogą to być np. marchewka, sałata, brokuł, jabłko, grejpfrut czy arbuz.

Rozsądnie z kofeiną
Jednym z produktów, po które (niekiedy podświadomie) chętnie sięgamy, gdy nasz mózg nie pracuje na pełnych obrotach jest kawa. Zawarta w niej kofeina ma działanie pobudzające na układ nerwowy, zwiększa koncentrację, poprawia nastrój, pomaga zwalczyć zmęczenie. Pamiętajmy jednak, że kofeina aktywizuje na krótko, a przyjmowanie jej w dużych ilościach zmniejsza efekty i może powodować rozdrażnienie bądź uczucie niepokoju.

Niestety nie jesteśmy w stanie zatrzymać postępującego procesu starzenia się naszego organizmu, lecz możemy usprawnić pracę naszego mózgu za pomocą odpowiedniej diety. Nie bagatelizujmy kwestii żywienia, ponieważ odżywiając się nieprawidłowo narażamy się na ryzyko wystąpienia wielu chorób: cukrzycy typu 2, nadciśnienia, schorzeń serca i układu naczyniowego, artretyzmu i nowotworów, a także alergii. Od jakości spożywanego pokarmu zależy to, czy nasz mózg będzie działał sprawnie, czy miał trudności w funkcjonowaniu. Pamiętajmy też, że nie został on obdarzony zdolnością gromadzenia w sobie energii, dlatego to na nas spoczywa odpowiedzialność za jego właściwe odżywianie.

Konsultacja: http://www.wygodnadieta.pl/warszawa
Tekst: Mateusz Jabłoński


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

Możesz używać znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*