© 2010-2015 Fundacja Humanites
Jeżeli chcecie Państwo dopomóc św. Mikołajowi i wskazać mu miejsce, gdzie można znaleźć zabawki wspaniałe i nietuzinkowe, zapraszamy do sklepu www.nietuzinkowe.com.pl. Oferta jest tworzona przy udziale Panelu Ekspertów Nietuzinkowych, którzy wybierają zabawki rozwijające wyobraźnię i pomysłowość, dające radość, niespotykane w innych sklepach. Jak wielu współczesnych rodziców pragniemy, aby nasze dzieci wyrosły na wartościowych ludzi. Wiemy, ze nie można uciec przed postępem, ale jednocześnie chcemy, aby nasze pociechy nie spędzały całego wolnego czasu przed telewizorem i komputerem. Dlatego postanowiłyśmy stworzyć ten sklep a jednocześnie forum dzielenia się doświadczeniem i wzajemnego inspirowania się, by wesprzeć rodziców w niełatwym zadaniu wychowania dzieci w dzisiejszym coraz bardziej komputerowym świecie!
Czas przełomu życia, to czas specyficzny w kontekście rodziny, bo otóż zauważamy kilka psychologicznie bardzo ważnych czynników, dziejących się właśnie w ten czas. W drugiej połowie życia, dzieją się w życiu człowieka niezmiernie ważne rzeczy. Następuje rosnąca przepaść pomiędzy schematami, jakie przyjmuje człowiek, i w których czuje się bezpiecznie, a tym co naturalnie zaczyna dziać się w jego psychice. To jest moment, który może być niebezpieczny dla rodziny, z kilku powodów.
Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym poruszona została tematyka funkcjonowania rodziny, w kontekście czasu przełomu życia.
Rodzina a przemiany połowy życia. Relacje z dziećmi i rodzicami.
Rodzina to grupa, która przez wieki zmieniała się intensywnie, poczynając od zbioru osób połączonych więzami krwi, która miała na celu podjęcie działań, umożliwiających przetrwanie. Tak utworzona grupa, wraz z przyległościami mającymi podobne podejście do życia, broniła się zaciekle przed agresorami oraz podejmowała wysiłki mające zapewnić przetrwanie oraz satysfakcjonujący byt.
Co dalej z gimnazjami?
Pomysł utworzenia gimnazjów, był pomysłem zakładającym wiele aspektów mających działać na korzyść rozwoju młodzieży. Nawiązywał do wspaniałych tradycji II Rzeczpospolitej, która kształciła młodych ludzi w duchu wyższych wartości. Chciano stworzyć jak najlepsze warunki rozwoju psychospołecznego młodego pokolenia. Jak wygląda sytuacja z perspektywy lat, w których gimnazja istnieją i kształcą? Lista zażaleń i braków jest bardzo długa. Dyskutuje się poziom kształcenia, badania wykazują, że młodzież ma problemy z wykorzystaniem i posługiwaniem się wiedzą, którą teoretycznie nabyli. Zaznacza się, że okres przejściowy jakim jest czas gimnazjum ma niekorzystny wpływ na funkcjonowanie emocjonalne młodzieży, i może wpływać na powstawanie kryzysów psychologicznych.
Dlaczego akceptacja rodziców wywiera tak znaczący pozytywny wpływ na dziecko? Większość rodziców wychowano w przekonaniu, że dziecko pozostaje, takie jakie jest, najlepszy sposób aby pomóc dziecku, polega na tym aby powiedzieć mu czego się nie akceptuje. Kiedy rodzice potrafią okazywać dziecku swoimi słowami wewnętrzne uczucie akceptacji, są w posiadaniu środków, które mogą przynieść zadziwiające rezultaty. Mogą mieć wpływ na to, że dziecko uczy się akceptować i lubić samego siebie i zdobywać poczucie własnej wartości. Continue reading
Na zakończenie tygodniowych porad u mnie usłyszałem od rozgarniętej, sympatycznej trzynastoletniej dziewczynki, dlaczego moi rodzice nie chcą ze mną rozmawiać?
Rodzice odpowiedzieli ze swojej strony historię – proszę Pana z tym dzieckiem nie da się rozmawiać i tak robi swoje, a żadne metody nie pomagają.
Jak dojrzały mężczyzna po 40 stce, widzi się w roli ojca? Jest to pytanie, które przyświecało badaniu przeprowadzonemu wśród użytkowników serwisu Facetpo40.pl Uzyskane wyniki okazały się zaskakująco pozytywne i szalenie interesujące. Ankietę wypełniło 1 000 mężczyzn w wieku 40–49 lata (to była dominująca grupa wiekowa, bo aż ok. 85%). Ankietowani odpowiadali na szereg pytań dotyczących postrzegania siebie samego w roli ojca oraz innych kwestii związanych z rodzicielstwem. Continue reading
Jak dojrzały mężczyzna po 40 stce, widzi się w roli ojca? Jest to pytanie, które przyświecało badaniu przeprowadzonemu wśród użytkowników serwisu Facetpo40.pl
Uzyskane wyniki okazały się zaskakująco pozytywne i szalenie interesujące.
Ankietę wypełniło 1 000 mężczyzn w wieku 40–49 lata (to była dominująca grupa wiekowa, bo aż ok. 85%). Ankietowani odpowiadali na szereg pytań dotyczących postrzegania siebie samego w roli ojca oraz innych kwestii związanych z rodzicielstwem.
Często zastanawiamy się kiedy zacząć rozmowy z dzieckiem na temat pieniędzy, kiedy jest ten moment, w którym tworzy się stosunek dziecka do pieniądza. Tworzenie się schematu myślowego dotyczącego finansów u dziecka, to wpływ wielu czynników, które kreujemy my rodzice. To co robimy, to jak mówimy o finansach i wszystko to czego doświadczamy w związku z pieniędzmi. Aby ułatwić poruszanie się w tym temacie polecamy do przeczytania lekturę Davida Owena „Odpowiedzialność finansowa dziecka”, która pomoże w wyjaśnieniu pytań i pojawiających się wątpliwości.
Bank Taty, jak nauczyć dziecko odpowiedzialności finansowej; David Owen
Pamiętam jeszcze jako dziecko oszczędzanie w SKO, książeczkę z zapisanymi numerkami oraz ciągłe debaty dotyczące kieszonkowego. Najczęściej nie wiedzieć czemu te debaty dotyczyły czy zdążyłam już wydać miesięczne kieszonkowe, czy je aby dostałam w tym miesiącu. Trochę inaczej wygląda gdy samemu znajdujemy się na miejscu osoby chcącej nauczyć dzieci wartości pieniądza, czym jest oszczędzanie i że pieniądze nie biorą się ze ściany. Continue reading