7 nawyków szczęśliwej rodziny

Strona główna » Wiedza i inspiracje » Książki dla rodziców » 7 nawyków szczęśliwej rodziny

Książka została napisana przez Stephena Coveya, autora bestsellera „7 nawyków skutecznego działania” i pokazuje jak wykorzystać 7 nawyków, by stworzyć silną, kochającą się wielopokoleniową rodzinę. W dobie kryzysu rodziny, odzwierciedlającego kryzys wartości i autorytetów, Covey radzi, co zrobić, by uczynić rodzinę wartością najważniejszą w życiu.

Szczęśliwe życie rodzinne nie jest wartością stałą, nie jest czymś danym raz na zawsze.

Choroby, nieporozumienia, utrata pracy są próbami, z których czasem nie wychodzi się zwycięsko. Ważne, żeby wiedzieć, jak wytyczyć szlak. Convey w swojej książce pisze: „Dobre, a nawet wspaniałe rodziny zbaczają z właściwego szlaku przez dziewięćdziesiąt procent czasu! Jednak rzecz polega na tym, że wiedzą, dokąd zdążają i jak wygląda ich „szlak”. Dzięki temu mogą stale na niego wracać”.

Stephen Covey wychował dziewięcioro dzieci i jak Sam pisze – książka w 50% opiera się na przykładach z własnego życia rodzinnego oraz z życia jego dzieci.

7 Nawyków to zarazem siedem rozdziałów tej książki i które można krótko streścić w sposób następujący:

  1. Bądź proaktywny – nawyk wychodzenia naprzeciw wszystkim członkom rodziny, okazywanie miłości, dobroci i wyrozumiałości, a także lojalności i empatii. Jest to klucz do wszystkich pozostałych nawyków szczęśliwej rodziny. W rodzinie nie należy czekać na to, aż ktoś się zmieni lub spełni nasze oczekiwania. Należy zacząć od siebie i od okazywania innym, jak bardzo ich kochamy przy każdej nadarzającej się okazji.
  2. Zaczynaj z wizją końca – nawyk ten polega na stworzeniu jasnej, przekonującej wizji tego, co dla ciebie i twojej rodziny jest najważniejsze. Rodzinna deklaracja wizji to połączone i ujednolicone poglądy wszystkich członków rodziny na temat tego, co jest dla nas najważniejsze, co naprawdę chcemy robić, jaką rodziną chcemy być i na jakich zasadach ma się opierać nasze życie rodzinne.
  3. Stawiaj na pierwszym miejscu to, co najważniejsze – Nawyk drugi mówi nam jaki rzeczy są najważniejsze, natomiast nawyk trzeci związany jest z dyscypliną i zaangażowaniem potrzebnym, by stawiać te sprawy na odpowiednim miejscu w życiu. Jest on sprawdzianem naszego rzeczywistego oddania tym sprawom i naszej spójności wewnętrznej.
  4. Myśl w kategoriach wygrana-wygrana – Jest to podstawowy model szukania obopólnych korzyści lub innymi słowy „złotej zasady”. Nawyk ten gwarantuje, że rozwiązanie konfliktu nie spowoduje, że jakaś ze stron będzie pokrzywdzona. Nie należy tego wiązać z kompromisem, gdyż pójście na kompromis oznacza rezygnację z części własnych przekonań i spotkanie w połowie drogi. Rozwiązanie typu wygrana-wygrana powoduje, że obydwie strony są zadowolone.
  5. Staraj się najpierw zrozumieć…potem być zrozumianym – Ten nawyk to ścieżka wiodąca ku głębokim kontaktom opartym na współzależności. Polega na umiejętności empatii, wyjścia poza własne doświadczenia życiowe i wcielenia się w skórę innej osoby.
  6. Synergia – Jest to tworzenie trzeciego wyjścia z sytuacji. Jest to twórcza praca zespołowa, w wyniku której powstaje coś nowego, co nie zostałoby stworzone, gdyby nie dokładna znajomość członków rodziny. Dzięki empatycznemu słuchaniu, odważnemu wyrażaniu odmiennych poglądów i czynieniu nowych spostrzeżeń rodzi się trzecie wyjście – najlepsze z możliwych.
  7. Naostrz piłę – Nawyk ostrzenia piły oznacza regularne i konsekwentne dopilnowywanie odnowy w czterech podstawowych dziedzinach życia tj. fizycznej, społeczno-emocjonalnej, duchowej i umysłowej. Odnowa fizyczna oznacza zdrowe odżywianie i ruch, odnowa społeczno-emocjonalna to nawiązywanie i utrzymywanie przyjaźni z osobami spoza rodziny, odnowa duchowa – to rozwój religijny, modlitwa, medytacja, czytanie inspirujących książek, odnowa umysłowa oznacza czytanie i rozwijanie swoich zdolności i umiejętności. Nawyk ostrzenia piły ma największą moc oddziaływania na nasze życie, gdyż wpływa na wszystkie jego aspekty. Wszyscy członkowie rodziny muszą dbać o regularne „ostrzenie piły” aby być w stanie wdrożyć i wykorzystać pozostałe nawyki zdrowej i szczęśliwej rodziny.

„7 nawyków szczęśliwej rodziny” jest uporządkowanym i usystematyzowanym zbiorem zasad, którymi powinna się kierować rodzina, aby wszyscy jej członkowie byli szczęśliwi i dawali sobie nawzajem poczucie bezpieczeństwa i miłości. Szczególnie ważne są tutaj przykłady wzięte z życia, sytuacje, które się wydarzyły i mogą również przydarzyć się w każdej innej rodzinie.

Książkę można zamówić w księgarni Dobra Książka.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

Możesz używać znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*