“Zdarza się” – chyba jednak nieczęsto…

Strona główna » Wiedza i inspiracje » Książki dla rodziców » “Zdarza się” – chyba jednak nieczęsto…

Tytuł: „Zdarza się”

Autor: Jarosław Szulski

Wydawnictwo: JS &Co Dom Wydawczniczy

Sztuką jest napisać książkę o wychowaniu, która nie będzie zbiorem wytycznych i instrukcji. Sztuką jest pokazać perspektywę dwóch osób – głównych aktorów procesu wychowania, będąc po jednej stronie. Sztuką jest w końcu napisać taką książkę, która nie daje zasnąć…

Zdarza się Jarosław Szulski„Zdarza się” Jarka Szulskiego to lektura dla wszystkich rodziców, nauczycieli i wychowawców. Opowiada o charyzmatycznym nauczycielu, który nie zabierał uczniów na tradycyjne wycieczki ze zwiedzaniem, ogniskiem i wygodnym pensjonatem.

Wycieczka miała być zaskakującą przygodą, podczas której trzeba znosić niewygody, a koledzy z klasy stają się prawdziwymi przyjaciółmi. Potrafił prowadzić lekcje na przystankach autobusowych i innych niezwykłych miejscach. Wbrew ogólnie przyjętym zwyczajom gościł uczniów w swoim mieszkaniu, a jego godziny wychowawcze były prawdziwą szkołą wartości. Druga perspektywa, którą pokazuje książka to perspektywa wyjątkowo zdolnego i zbuntowanego ucznia, który trafia do klasy prowadzonej przez tego nauczyciela. Perspektywa pozwalająca na zrozumienie odczuć dzieci w tym wieku, ich postrzegania świata, rodziców i wychowawców, ich poszukiwań i rozterek. Naprzemienne umieszczenie tych dwóch punktów widzenia pozwala na zobaczenie pełnego obrazu mechanizmów kierujących życiem szkolnym.

Powieść jest w pewnym sensie prowokująca. Przełamuje schematy, które są powszechnie znane z doświadczeń szkolnych. Może drażnić nauczycieli, którzy w pocie czoła starają się przekazać jak najlepiej wiedzę uczniom, a nie potrafią swoją osobowością wzbudzić prawdziwego zainteresowania swoim przedmiotem.

A co gorsze, próbują budować swoją wartość w oczach uczniów przez surowość. Zbudowanie autorytetu wśród młodych ludzi nie jest rzeczą łatwą i wymaga przede wszystkim od nauczyciela autentyczności i prawdziwej pasji w wykonywaniu tego niezwykłego zawodu, który można powiedzieć – po lekturze książki – powinien być misją i powołaniem.

Szczerze mówiąc sięgnęłam po tę książkę dlatego, że mój syn w przyszłym roku idzie do gimnazjum. Jako rodzic, jestem tym okresem trochę przestraszona. Dorastanie, nowe towarzystwo, nowa szkoła, presja na wyniki nauczania, liczne egzaminy i testy powodują, że wybór szkoły staje się bardzo trudny. Jak sprawić, żeby dzieci oprócz nauki wyniosły ze szkoły dobre wspomnienia, prawdziwych przyjaciół i odkryły wartości, którymi chcą się kierować w życiu? Po przeczytaniu tej książki zaczynam rozumieć. Klucz tkwi nie w wysokim miejscu szkoły w rankingach i wysokim poziomie nauczania, a w nauczycielach i wychowawcach, którzy tam pracują. W pasji, z którą wykonują swoją pracę i w zachwycie nad młodym człowiekiem.

Książkę można nabyć w Empiku

Link do strony autora: http://www.szulski.pl/


One thought on ““Zdarza się” – chyba jednak nieczęsto…”

  1. EQ

    Pasja pasją, nie pomogła mi pasja, gdy przyszłam do pracy w szkole. cokolwiek chciałam zorganizować, natykałam się na obowiązkowe dokumenty do podpisania i wypelnienia. Książka Szulskiego wywołała u mnie frustrację dlatego, że prawie wszystko co on opisuje jest karalne. Przeczytałam połowę i chyba nie mam ochoty czytać dalej.

    Reply

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

Możesz używać znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*