Zapach wpływa na jakość naszej pracy i nauki

Strona główna » Wiedza i inspiracje » Artykuły » Zapach wpływa na jakość naszej pracy i nauki

Zapach wpływa na jakość naszej pracy i nauki

Ludzki węch to cześć układu nerwowego, która odpowiada za procesy poznawcze związane z rozpoznaniem i kształtowaniem pozytywnych lub negatywnych emocji. W związku z tym można śmiało rzec, że to co czujemy „ w nosie” manipuluje naszym zachowaniem i samopoczuciem. W dobie dzisiejszego konsumpcjonizmu mamy do wyboru wiele zapachów, producenci starają się, aby każdy towar pobudzał pozytywnie nasze zmysły.

Jak wynika z najświeższych badań przeprowadzonych przez naukowców ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej zapach może pomóc w motywowaniu pracowników i uczniów do lepszego wykonania zniechęcającego zadania. Badanie przeprowadzone na grupie 80 uczniów szkoły średniej dowiodło, że zapach ma istotny wpływ na nastrój badanych i jakość wykonania zadania.

Najbardziej pozytywny nastrój wyzwolił zapach subtelny. Badanie pokazało, że środowisko fizyczne, czyli też zapach faktycznie wpływa na naszą motywację, sposób realizacji zadań. Natomiast uzyskanie optymalnego działania wymaga doboru odpowiednich warunków także zapachowych.

Zatem dbajmy o nasz i naszych bliskich zmysł węchu nie tylko w czasie relaksu, ale też w warunkach pracy i nauki.

Autor: Milena Stolarczyk


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

Możesz używać znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*