Słowa zdolne do czynu – Fundacja VERBA edukuje i łamie stereotypy!

Strona główna » Wiedza i inspiracje » Artykuły » Słowa zdolne do czynu – Fundacja VERBA edukuje i łamie stereotypy!

Czy niepełnosprawność musi oznaczać koniec planów i marzeń? Czy jesteśmy gotowi na zmiany, które są tak potrzebne, aby każdy z nas, bez względu na stan zdrowia mógł normalnie żyć? Jak zwiększyć świadomość ludzką i pomóc niepełnosprawnym wyjść z cienia? W tych działaniach pomaga Fundacja VERBA.

Już przeszło rok Fundacja VERBA działa czynnie na rzecz osób niepełnosprawnych. Celem jej istnienia jest działalność dla rozwoju nauki, edukacji, oświaty i wychowania – poprzez nowatorskie projekty stara się przeciwdziałać dyskryminacji osób niepełnosprawnych w życiu społecznym i zawodowym. Projekty realizowane przez Fundację mają za zadanie inspirować do działania i motywować do podążania za własnymi marzeniami.

Mówiąc o Fundacji VERBA nie sposób nie wspomnieć o pomysłodawczyni całego projektu – Agacie Battek, która sama od trzynastego roku życia porusza się na wózku inwalidzkim. Chce podzielić się z ludźmi swoimi doświadczeniami: pokazać, że każdy, bez względu na ograniczenia, może wyznaczać sobie cele i je realizować. W tym roku, znalazła się wśród piętnastu półfinalistów XI edycji konkursu „Człowiek bez barier” organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.

Verba po łacinie oznacza „słowa”. I my, jako Fundacja VERBA właśnie tymi słowami chcemy edukować. Świadomi wyzwań stojących przez osobami niepełnosprawnymi, zwracamy uwagę na możliwości, które przed nimi stoją. Chcemy słowa zamienić w czyn, sprawić, że zmieni się świadomość ludzi dookoła nas” – powiedziała Agata Battek, założycielka Fundacji VERBA.

Słowa niosą ze sobą nie tylko przekaz, ale też duży ładunek emocjonalny – najlepiej wiedzą o tym dzieci. Najmłodsi uczą się patrzeć na świat poprzez pryzmat bajek – mogą one edukować, przestawiać świat, wpajać właściwe wartości. Dlatego właśnie założycielka Fundacji VERBA – Agata Battek, wydała dla wszystkich pociech bajkę pt. „Leon i jego nie-zwykłe spotkania”.  Leon i jego nie-zwykle przygody To pouczająca, lekka i zabawna opowieść o tym, jak bardzo liczy się osobowość, a nie wygląd zewnętrzny. Oficjalna premiera książki miała miejsce 15 czerwca 2013 r. podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci w Krakowie. Cały dochód ze sprzedaży książek, dotacji i darowizn przeznaczony jest na program bezpłatnej dystrybucji bajek w przedszkolach, szkołach, szpitalach, domach dziecka, domach kultury, bibliotekach i miejscach zabaw maluchów.

Starałam się pokazać dzieciom, iż osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, także może przeżywać przygody i mieć przyjaciół. Nie musimy budować sobie dodatkowych barier i ograniczać naszych kontaktów do kręgu najbliższych znajomych, gdyż każdy, bez względu na jego ograniczenia, powinien mieć prawo do marzeń” –powiedziała Agata Battek. Fundacja VERBA tworzy także kolorowanki, które nawiązują treścią do bajek – występują na nich dzieci, zarówno te zdrowe, jak i dotknięte niepełnosprawnością. Do jej działań należy także tworzenie i przygotowywanie materiałów edukacyjnych, a także prowadzenie badań dotyczących świadomości społecznej.

Więcej o Fundacji znajdziecie na jej stronie http://www.fundacjaverba.org.pl oraz na http://www.facebook.com/FundacjaVerba


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

Możesz używać znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*