© 2010-2015 Fundacja Humanites
We wtorek, 29 października b.r. odbyło się w Warszawie spotkanie inaugurujące pierwszy ogólnopolski projekt „Wyloguj się do życia”, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem uzależnienia młodzieży od komputera i Internetu, edukacja w zakresie bezpiecznego z niego korzystania i zachęcenie do szukania zdrowej równowagi między światem wirtualnym a realnym.
Autorem i realizatorem projektu jest Fundacja Innowacyjnych Rozwiązań Społecznych i Terapeutycznych – FIRST, projekt realizowany jest we współpracy z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii i finansowany z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będącego w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia.
My, dorośli doskonale zdajemy sobie sprawę z korzyści wynikających z rozwoju i upowszechniania się Internetu: wiele spraw można już załatwić nie wychodząc z domu, łatwo można wyszukać potrzebne nam informacje, szybciej skontaktować się ze znajomymi, nierzadko jest to nasze narzędzie pracy. Musimy jednak zadać sobie pytanie jak Internet i komputer służą naszym dzieciom, jakie korzyści dają im godziny spędzone przed monitorem, jak wpływają na wybory, których dokonują i ‒ co tu najistotniejsze ‒ gdzie leży granica uzależnienia, które jak każde uzależnienie nieuchronnie prowadzi do osamotnienia, frustracji, stresu, zaniedbywania nauki, pasji, relacji z rodziną i rówieśnikami.
Adresatami pierwszego etapu kampanii „Wyloguj się do życia” są uczniowie gimnazjów. W opinii specjalistów to właśnie w tej grupie wiekowej znajdziemy największy odsetek uzależnionych, spędzających każdego dnia wiele godzin w świecie wirtualnym, obsesyjnie myślących o tym, co dzieje się na czacie, słyszących wszędzie dźwięki wiadomości przychodzących na komunikatory i portale społecznościowe, nerwowo szukających miejsc z dostępem do sieci bezprzewodowych, tych, którzy nie potrafią już nawiązywać bądź podtrzymywać relacji z rówieśnikami w realnym świecie. Wielu z nich bez powodzenia próbuje spędzać w sieci mniej czasu, co oznacza, że tracą już nad tym kontrolę.
W ramach kampanii przygotowano film edukacyjny, w którym popularny raper Sokół próbuje uświadomić młodym ludziom, co odbiera im Internet, przez co tracą prawdziwe emocje, przyjaźnie, przygody i to wszystko, co można przeżyć w realnym świecie. Wyloguj się do życia, zanim życie cię ominie ‒ radzi Sokół.
Film trafi do ponad 7,5 tys. szkół w Polsce. W pakiecie nauczyciele otrzymają także schemat lekcji, który może stać się podstawą do przeprowadzenia zajęć wychowawczych na temat uzależnienia od sieci i komputera. To oczywiście nie oznacza, że my, rodzice możemy poczuć się zwolnieni. Kiedyś mądry psycholog powiedział, że bycie rodzicem to jest praca, tym trudniejsza, że nie można z niej odejść, wziąć choćby krótkiego urlopu, a podejmujemy ją bez wyuczonego zawodu. Dlatego też musimy dużo wiedzieć, więcej niż nasze dzieci, być zawsze krok przed nimi: wejdźmy na stronę www.wylogujsie.org, znajdziemy tam między innymi test, który pomoże sprawdzić, czy ryzyko uzależnienia od Internetu może dotyczyć nas i nasze dzieci, śledźmy projekt „Wyloguj się do życia”, rozmawiajmy!