Na basen z niemowlakiem!

Strona główna » Wiedza i inspiracje » Artykuły » Na basen z niemowlakiem!

Dlaczego basen?
Wielu rodziców regularnie uczęszczających na zajęcia pływania z niemowlętami mówi, że ich dzieci są sprawniejsze koordynacyjnie i dużo silniejsze od rówieśników – opowiada o swoich doświadczeniach Kamil Janicki, właściciel szkoły pływania Plusk Tarnów. Woda odciąża układ stawowy, dzięki temu dzieci, które nie potrafią jeszcze chodzić, mogą w wodzie swobodnie machać rękami i nogami, a to przyspiesza ich rozwój. Szczególnie ważne jest to dla dzieci z problemami układu mięśniowego, zajęcia w wodzie są elementem ich rehabilitacji. Docenić należy także korzystny wpływ na rozwój społeczny dziecka: zajęcia są grupowe, niemowlęta uczą się więc kontaktu z innymi dziećmi, np. chętnie podają rękę na powitanie, dzielą się zabawkami podczas zabawy, stają się pewniejsze siebie w nowych sytuacjach.

Woda naturalnie rozluźnia całe ciało malucha, pozwala na wyciągnięcie i wyprost kręgosłupa. Dzięki odciążeniu w wodzie, dzieci mogą wykonywać złożone czynności ruchowe, np. obroty – podkreśla z kolei Magdalena Dąbrowska-Gawrysiak z warszawskiej Akademii Ruchu.

Jak przygotować dziecko?
Zanim zaczniemy uczęszczać z dzieckiem na basen, dobrze jest już wcześniej umożliwić im swobodny kontakt z wodą. Zajęcia oswajające z wodą można rozpocząć już od pierwszych dni życia dziecka, w warunkach domowych, w wannie – mówi Magdalena Dąbrowska-Gawrysiak. Temperatura wody na basenie jest dość niska, dla dziecka 3-miesięcznego powinna wynosić 33 stopnie, dlatego więc podczas domowych kąpieli należy ją stopniowo obniżać. Dzięki temu wizyta na basenie nie będzie dla dziecka szokiem. Przygotowania powinny objąć również tak prozaiczne czynności, jak przyzwyczajenie dziecka do noszenia czepka kąpielowego oraz do tego, jak w czepku wyglądają rodzice. Jeśli na basenie czepki są obowiązkowe, należy wcześniej pokazać się dziecku w czepku. Dziecko, widząc rodzica w nowym miejscu i ze zmienionym wyglądem, może się rozpłakać – przestrzega Kamil Janicki.

Właścicielka Akademii Ruchu dodaje, że dziecko warto przyzwyczaić również do kontaktu z prysznicem oraz do hałasu, jaki może panować na basenie: przed pierwszą wizytą z niemowlęciem rodzice powinni poznać warunki pływalni, temperaturę wody w basenie, wyposażenie szatni w przewijaki, miejsce do umycia malucha przed i po zajęciach, możliwość wejścia z nosidełkiem etc.

Jak wyglądają zajęcia?
O nauce pływania poszczególnymi stylami możemy mówić dopiero w wieku ok. 3,5-4 lat. Gdy dziecko ma kilka miesięcy, zajęcia na basenie mają na celu przede wszystkim oswojenie dziecka z wodą. Pokazujemy, że twarz ochlapana wodą to nic złego, uczymy ruchów rękami i nogami oraz wyrabiamy tzw. „czucie wody” – mówi Kamil Janicki. – Uczymy także nurkowania i wstrzymywania oddechu pod wodą. Wszystko odbywa się w miłej i wesołej atmosferze, co jest niesamowitą przygodą oraz stanowi świetną zabawę zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców.

Zajęcia w wodzie trwają przeważnie 30 minut. Pierwsze wizyty na basenie mogą nie być tak przyjemne, jak tego oczekiwaliśmy, ponieważ dziecko może potrzebować kilku zajęć, aby przełamać swój lęk przed wodą, czy też szerzej, przed nowymi dla niego sytuacjami. Bardzo istotne znaczenie ma aklimatyzacja maluchów. Instruktor ma wspomagać ten proces, by przebiegał bezstresowo i w spokoju – mówi właścicielka Akademii Ruchu. Duży nacisk kładziemy na samodzielność dziecka w wodzie. Rodzice są uczeni przez instruktora, jak postępować z maluchem w wodzie, jak wspomagać jego rozwój, jak bezpiecznie podążać za ruchem dziecka w wodzie, by go nie krępować, ale dawać mu poczucie bezpieczeństwa i swobody. Zajęcia w wodzie zawierają również elementy edukacyjne, np. naukę kolorów, liter, cyfr, piosenek. Każdy rodzic uczy się jak stosować bezpieczne chwyty, jak trzymać niemowlaka oraz co zrobić, gdy dziecko zakrztusi się wodą. Także same dzieci, już w tak wczesnym wieku uczone są „samoratowania”, a więc wyrabiane są w nich takie odruchy, które zapewnią bezpieczeństwo. Zabawy i ćwiczenia są dostosowane do wieku dzieci. Zabawki i sprzęt, którego używamy, jest regularnie sprawdzany i wymieniany. Do niczego nie zmuszamy dzieci. To rodzic decyduje, czy czuje się na tyle pewnie, aby wykonać z dzieckiem dane ćwiczenie – zapewnia właściciel Pluska Tarnów.

Zdaniem instruktorów, oprócz zalet zdrowotnych, uczęszczanie na zajęcia z pływania niemowląt stanowi idealną formę relaksu, także dla rodziców. Wspólna zabawa na basenie zacieśnia więzi rodzica z dzieckiem oraz w znaczący sposób pomaga budować relację zaufania. Dzięki temu rodzic staje się autorytetem i wzorem dla swojego malucha.

Przestrzegam rodziców, że zajęcia mogą nie skończyć się na jednej lekcji czy kursie, bo dzieci naturalnie bardzo lubią zajęcia w wodzie – dodaje z uśmiechem Magdalena Dąbrowska-Gawrysiak.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

Możesz używać znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*