Moczeniu nocnemu powiedz: „Dobranoc”!

Strona główna » Wiedza i inspiracje » Artykuły » Moczeniu nocnemu powiedz: „Dobranoc”!

Zdaniem ekspertów moczenie nocne u dzieci powyżej 5 roku życia uważa się za nieprawidłowe oraz wymaga pilnej diagnostyki i leczenia. To dość powszechne zjawisko (według szacunków specjalistów dotyczy około 300 000 tysięcy dzieci ww. grupie wiekowej) wywiera ogromny wpływ na jakość życia dziecka, jak i funkcjonowanie całej rodziny. Jeszcze do niedawna sądzono, iż przyczyną moczenia nocnego u dzieci są zaburzenia emocjonalne. Obecnie, dzięki badaniom epidemiologicznym wiadomo, iż jest odwrotnie – zaburzenia emocjonalne są skutkiem moczenia a nie jego przyczyną.

Zjawisko moczenia nocnego może być u dziecka źródłem niskiej samooceny, prowadzić do wycofania i postaw aspołecznych, może wiązać się z zaburzeniami uwagi i koncentracji a tym samym powodować pogorszenie wyników w nauce. Dzieci dotknięte tym problemem, odczuwając lęk przed kompromitacją, nie uczestniczą w wyjazdach szkolnych związanych z noclegiem. Moczenie nocne stanowi problem nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców. Najczęściej nie mając odpowiedniej wiedzy na temat schorzenia, rodzice lekceważą objawy, zamykają się na problem, nie potrafią o nim mówić. Tym samym są bezradni w postępowaniu z dzieckiem moczącym się, wykazują większą drażliwość i brak cierpliwości.

Dzieci dotknięte problemem moczenia nocnego trafiają do lekarza zbyt późno lub wcale, tymczasem wczesna diagnostyka i leczenie pozwala uchronić je przed poważnymi psychicznymi i emocjonalnymi konsekwencjami tego schorzenia. Obecnie medycyna dysponuje skutecznymi metodami terapii tego zaburzenia niezależnie od jego przyczyny i może być ono rozpoczęte oraz efektywnie leczone przez lekarza pierwszego kontaktu.

Narzędziem pomocnym w przeprowadzeniu diagnozy i ustaleniu właściwego leczenia dla dziecka moczącego się w nocy są wytyczne opracowane przez Zespół Ekspertów przy Ministerstwie Zdrowia. Stworzenie ich miało na celu zwrócenie uwagi środowiska medycznego na istotny problem w opiece nad dziećmi, jakim jest moczenie nocne, jak również wprowadzenie jednolitego standardu postępowania zarówno przez lekarzy rodzinnych oraz specjalistów. Natomiast wprowadzenie refundacji leczenia farmakologicznego w postaci desmopresyny niewątpliwie poprawiło dostępność do leczenia szerokiej grupie dzieci, które dotychczas nie mogły być leczone z powodów ekonomicznych.

Stowarzyszenie Uronef – Nasze Dzieci w 2014 kontynuuje kampanię społeczno-edukacyjną pod hasłem „Moczeniu nocnemu powiedz: Dobranoc!”. Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy rodziców i lekarzy w zakresie moczenia nocnego u dzieci oraz przełamanie funkcjonujących na ten temat stereotypów. Ma ona też za zadanie popularyzację wśród nich serwisu edukacyjnego zawierającego kompendium wiedzy i porad w zakresie moczenia nocnego u dzieci. Patronat Honorowy nad kampanią objął Rzecznik Praw Dziecka, natomiast Patronat Merytoryczny – Polskie Towarzystwo Pediatryczne.

Planowane działania w ramach kampanii mają zasięg ogólnopolski i potrwają do końca 2014 roku. Na potrzeby kampanii powstał 30-sekundowy spot radiowy, layouty prasowe, baner internetowy, które zachęcają do szybkiego zgłoszenia się z dzieckiem moczącym się w nocy do lekarza pierwszego kontaktu celem dokonania diagnostyki i ustalenia odpowiedniego leczenia. W ramach kampanii prowadzone są też aktywności w mediach społecznościowych, natomiast w największych miastach w Polsce organizowane są spotkania edukacyjne dla rodziców oraz indywidualne, bezpłatne badania konsultacyjne w placówkach medycznych. Uczestnicy spotkań edukacyjnych będą mieli okazję spotkać się z lekarzami specjalistami zajmującymi się diagnostyką i leczeniem moczenia nocnego u dzieci oraz uzyskać odpowiedzi na interesujące ich zagadnienia. O kolejnych spotkaniach będziemy Was informować w naszej zakładce „Wydarzenia” oraz na naszym fanpage’u na Facebooku − śledźcie uważnie naszą stronę!

Więcej informacji: Stowarzyszenie Uronef – Nasze Dzieci/ul. Sybilli 11 m 30, 01-742 Warszawa/tel. 605 823 049, 665 061 390/e-mail: kampania@uronef.pl, na stronie www.uronef.pl oraz: Renata Obuchowska/D&D Communication/tel. 500 210 107/e-mail: renata.obuchowska@ddc.com.pl.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

Możesz używać znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*