Jak odmówić nastolatkowi

Strona główna » Wiedza i inspiracje » Artykuły » Jak odmówić nastolatkowi
Jak odmówić nastolatkowi

Gdy masz małe dziecko, twoim chlebem powszednim są proste zakazy „nie wolno jeść cukierków”, „nie bij kolegów”, „nie możesz teraz wyjść na podwórko”. Wyegzekwowanie ich wymaga właściwie tylko konsekwencji i trochę silnej woli. Z nastolatkiem sprawa się znacząco komplikuje.

Bez względu na cechy charakteru i dotychczasowe posłuszeństwo mamy do czynienia z silnym ruchem oporu, który będzie walczył do upadłego. Jest jednak parę sposobów na rozwiązywanie spornych spraw, które nie spowodują wojny w domu i pozwolą obydwu stronom „wyjść z twarzą”:

  1. postaw warunki, np. „dostaniesz pełne kieszonkowe, jak wykonasz obowiązki, które należą do ciebie. W przeciwnym przypadku zredukujemy kieszonkowe o połowę”
  2. nie praw kazań  – to jest to czego nastolatki nie znoszą najbardziej. Lepiej opowiedzieć o swojej podobnej słabości i jak sobie z nią poradziliśmy
  3. ustal jasne zasady. Jeżeli drażni Was wielogodzinne siedzenie przed komputerem, ustalcie ile dziennie może nastolatek przy nim spędzać. Koniecznie należy je spisać.
  4. zapobiegaj – nagradzaj za wszystko co dobre. Pochwal, kiedy bierze książkę do ręki lub zabiera się za przygotowanie kolacji dla rodziny
  5. nie krzycz – nastolatek przestaje cię słuchać i skupia się na tym jak źle został potraktowany
  6. wybieraj kary polegające na utracie przywilejów np. ograniczenie czasu przy komputerze, na podwórku lub kieszonkowego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

Możesz używać znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*