Grillowanie dla niejadka, czyli jak zorganizować grilla dla dzieci

Strona główna » Wiedza i inspiracje » Artykuły » Grillowanie dla niejadka, czyli jak zorganizować grilla dla dzieci

Lubisz potrawy z grilla i często urządzasz go w domu? Spraw, aby Twoje dzieci pokochały grillowanie tak samo jak Ty. Pamiętając o zasadach bezpieczeństwa, wykorzystując parę pomysłów na grę i kolorowe przysmaki możesz zamienić grillowanie w dobrą zabawę.

Maluchy często marudzą przy jedzeniu, jednak wspólne przygotowywanie potraw, posiłki na świeżym powietrzu w połączeniu z dobrą zabawą przekonają nawet największego niejadka do grillowych przysmaków.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które ułatwią Ci zadanie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim
Organizując rodzinnego grilla przede wszystkim trzeba pamiętać o bezpieczeństwie dzieci. Należy uświadomić dzieciom, że grill jest gorący, a zbliżanie się do niego może spowodować poparzenie. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest ustawienie grilla poza zasięgiem maluchów. Jeli jednak nie masz takiej możliwości, wydziel miejsce do zabawy dla dzieci. Za pomocą kolorowego sznurka ułóż na trawie granice pola, na którym dzieci mogą swobodnie się bawić. Układając do tego historię o morzu i piratach dasz dzieciom pretekst do dobrej zabawy.

Lekkie menu dla dzieci
Kolejną istotną rzeczą, o której należy pamiętać grillując z dziećmi jest to, że nigdy nie powinno się ich częstować przypalonymi kawałkami. W warstwie węglowej znajdują się bardzo szkodliwe substancje, więc nawet jeżeli dzieci twierdzą, że przypalone kawałki najbardziej im smakują, nie należy im ulegać. Pamiętaj o tym, że jeśli Twoje pociechy mają mniej niż trzy latka, to w ogóle musisz wykluczyć grillowe menu z ich jadłospisu. Takie małe dzieci nie mają jeszcze do końca rozwiniętego żołądka, który trawiąc pieczone przysmaki musi pracować na pełnych obrotach. Dzieci generalnie nie powinny spożywać ciężkostrawnych potraw, unikaj więc podawania tłustych mięs, kiełbas i wędlin. Staraj się zstąpić ostre przyprawy i sól ‒ ziołami.

Odpowiednim menu dla małych urwisów będzie się składało z produktów takich jak filety z ryb, warzywa i owoce. Ryba jest źródłem wartości odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju kości i mięśni, a białko powinno być jednym z głównych elementów codziennego jadłospisu. Do jedzenia warzyw zachęć dzieciaki przygotowując razem z nimi kolorowe szaszłyki, które ‒ grillowane tracą mniej wartości odżywczych niż po ugotowaniu. Warzywa są źródłem witamin, błonnika, węglowodanów oraz minerałów, powinny więc regularnie pojawiać się na talerzu każdego malucha. Jeżeli nie próbowaliście jeszcze grillowanych owoców, to najwyższa pora, aby przekonać siebie i rodzinę do tego, że owoce na ciepło mogą być pyszne. Owoce idealnie nadadzą się na deser, którego oczekuje po posiłku każde dziecko. Serwując je zapewnisz zdrową i pożywną przekąskę. Polecamy kawałki banana przypiekane z kawałkami czekolady. Wystarczy zrobić małe nacięcia i włożyć w nie parę kostek czekolady, potem chwila na grillu i deser gotowy.

Kinderbal przy grillu
Jeżeli czujesz, że grillowanie z dziećmi masz już opanowane, to zorganizuj dla swojego malucha i jego przyjaciół dzień z grillem lub po prostu urządź urodzinowe przyjęcie, na którym zaserwujesz produkty z grilla. Decydując się na zapraszanie innych dzieci, musisz skonsultować to wcześniej z ich rodzicami. Zapytaj o upodobania zaproszonych dzieci, dowiedz się o alergiach pokarmowych. Dzięki temu sprawisz, że nikt nie opuści Twojego domu głodny. Przygotowania ułatwi Ci zapisanie wszystkich uwag od rodziców, a następnie podpisanie papierowych talerzyków dla dzieci. Taki prosty zabieg wykluczy najmniejszą pomyłkę.

Oprócz chudego mięsa lub ryby, przygotuj również chlebek z grilla oraz wesołą kompozycję z warzyw. Formując warzywa w kształt na przykład wielkiego uśmiechu z pewnością zachęcisz do smakowania zdrowych przekąsek. Deser dla dzieci podczas przyjęcia jest jeszcze ważniejszy, niż podczas tradycyjnego obiadu. To moment, na który wszystkie pociechy czekają i traktują często jako nagrodę za zjedzony obiad. Nie zapominaj o tym przygotowując menu na przyjęcie.

W oczekiwaniu na przyjęcie
Spraw, aby dzieci nie nudziły się czekając na posiłek i zorganizuj im gry oraz zabawy. Grą, jaką możesz zając i rozbawić dzieci jest zgadywanie nazw owoców. Przygotuj drobno posiekane owoce, kartkę papieru, długopis i materiałową opaskę. Każdy uczestnik z zasłoniętymi oczami będzie próbował różnych owocowych smaków, a jego zadaniem będzie powiedzieć, co właśnie zjadł. Zapisuj wyniki zawodników, wygrana należy do osoby, która udzieli najwięcej prawidłowych odpowiedzi.

Kolejną rozrywką może być zabawa w poszukiwanie skarbów, dzięki niej unikniesz też bliskiego kontaktu dzieci z grillem. Poukrywaj różne ciekawe przedmioty w swoim ogrodzie i narysuj mapę skarbów. Podziel dzieci na grupy i wyznacz nagrodę dla najlepszej drużyny. Aby zaoszczędzić innym rozczarowania, przygotuj nagrody pocieszenia. Udana zabawa gwarantowana!

Tekst:Sławomir Graczyk


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

Możesz używać znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*