Fundacja VERBA edukuje!

Strona główna » Mam rodzinę » Aktualności » Fundacja VERBA edukuje!

Zaprzyjaźniona z nami Fundacja VERBA, niezależna organizacja pozarządowa, zajmująca się edukacją oraz przełamywaniem stereotypów funkcjonujących w odniesieniu do osób niepełnosprawnych, gros swoich działań kieruje na rzecz poprawy jakości życia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

W sumie odbyło się ich blisko dwieście, a uczestniczyło w nich około pięć tysięcy dzieci. Ideą warsztatów było oswajanie dzieci sprawnych z niepełnosprawnością innych.

Program skierowany był do konkretnych grup wiekowych, a każdej z nich wydzielono inne cele i założenia merytoryczne, dostosowane do emocjonalnego poziomu rozwoju dziecka. Wspólne czytanie, rozmowy, zgadywanki, gry, kolorowanki, porozumiewanie się bez użycia słów, zapoznanie się z alfabetem Braille’a, to tylko niektóre z aktywności, które zaproponowano uczestnikom. Dużą rolę w kształceniu dzieci podczas warsztatów odegrała bajka edukacyjna Fundacji VERBA pt. „Leon i jego nie-zwykłe spotkania. Wyprawa na zamek”. O samej książce, w naturalny sposób poruszającej temat niepełnosprawności i ułatwiającej tym samym komunikację z dziećmi, pisaliśmy już wcześniej w naszej zakładce Książki dla rodziców.

Podczas warsztatów dzieci uczyły się szacunku dla różnorodności, otwartości, zrozumienia i tolerancji. Zrozumiały, że mimo różnic, każdy z nas ma marzenia, pragnie mieć przyjaciół i brać udział w niezwykłych przygodach. Współpraca Fundacji VERBA z przedszkolami przyczyniła się znacząco do edukacji najmłodszych w sferze budowania zaufania społecznego.

„Dzieci reagowały wspaniale. Aktywnie uczestniczyły w warsztatach, odpowiadały na zadawane im pytania, bardzo szybko uczyły się i z ciekawością czekały na przygotowane dla nich niespodzianki oraz prezenty. My, dorośli, uważamy temat niepełnosprawności za trudny, ponieważ wiemy, jakie emocje mogą się z nim wiązać. Dzieci tych złych emocji jeszcze nie znają i dlatego bardzo ważne jest, aby kwestię niepełnosprawności przedstawiać im w kontekście możliwości, a nie ograniczeń” ‒ powiedziała Agata Battek, założycielka Fundacji VERBA.

Gratulujemy Fundacji podejmowanych działań i życzymy powodzenia w realizacji kolejnych!


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

Możesz używać znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*