VIII Dzień Dziecka w Żelazowej Woli „Jakież kwiaty, jakie wianki…”

Strona główna » Event » VIII Dzień Dziecka w Żelazowej Woli „Jakież kwiaty, jakie wianki…”

VIII Dzień Dziecka w Żelazowej Woli

„Jakież kwiaty, jakie wianki…”

 

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli

4 czerwca, godz. 10-17

Wstęp wolny dla osób z dziećmi

 

 

Nigdy czarowniejszą pieśnią
Nie kusiła Odysa syrena…
Gdyby fiołki i konwalie
Zamiast pachnąć grać umiały,
Byłaby to muzyka Szopena.

Leopold Staff, Nonsens

W Pokoju Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli przez cały rok stoi bukiet świeżych kwiatów. Wiemy, że wracając do Paryża z Londynu, Chopin prosił przyjaciela Wojciecha Grzymałę o wstawienie do jego salonu wonnych fiołków. Polskie kwiaty, namalowane w latach 30. XX wieku przez Leonarda Pękalskiego, zdobią też strop Pokoju Urodzenia kompozytora, a zakończona w lutym konserwacja stropów w całym Domu Urodzenia Fryderyka Chopina pozwoliła pokazać, w jaki sposób motywy kwiatowe wykorzystywane były do zdobienia tego wyjątkowego miejsca w późniejszych latach. „Jakież kwiaty, jakie wianki…” pytał Maciejowski w okolicznościowym wierszu-podarunku, który wraz z Fryderykiem postanowili ofiarować Vaclavovi Hance. Fryderyk odpowiedział, dopisując do wiersza mazurową melodię. Być może także o chopinowskich mazurkach myślał Leopold Staff, pisząc „Gdyby fiołki i konwalie zamiast pachnąć grać umiały, byłaby to muzyka Szopena”.
VIII Dzień Dziecka w Żelazowej Woli poświęcamy zatem wątkom kwiatowym. Pośród kwitnących w parku magnolii, tulipanowców, bratków, szałwii i kalin zabrzmią więc liryczne i pełne wyrafinowanego humoru – Śpiewokwiaty Lutosławskiego, a dźwięki francuskich miniatur fortepianowych towarzyszyć będą rozmaitym grom ogrodowym. Wsłuchamy się w kwiatowe baśnie o Calineczce i kwiecie paproci, zapleciemy wianki, stworzymy kompozycje kwiatowe w różnych technikach plastycznych, pod japońską wiśnią będziemy składać origami. Barwy rozsianych po parku kwiatów z pewnością ucieszyłyby oko autora modernistycznej koncepcji założenia parkowego, architekta niezwykle czułego na kolory – Franciszka Krzywdy-Polkowskiego. Na wystawie czasowej zobaczymy akwarele i kolorowe projekty architektoniczne będące świadectwem jego wrażliwości na świat barw. W związku z tym nie zabraknie więc także warsztatów architektonicznych związanych z modernistycznym parkiem otaczającym Dom Urodzenia Fryderyka Chopina oraz spotkania z architektem krajobrazu.

 

Dzień Dziecka w Żelazowej Woli pt. „Jakież kwiaty, jakie wianki…” odbędzie się 4 czerwca 2017 r. (niedziela) w godz. 10-17 w Parku wokół Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Wstęp dla osób z dziećmi bezpłatny.