„Święto Soli” w Zamku Żupnym w Wieliczce

Strona główna » Event » „Święto Soli” w Zamku Żupnym w Wieliczce

Święto Soli 2017

 Rodzinne „Święto Soli” obędzie się już 11 czerwca 2017 roku, godz. 10.00-18.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce. Hasłem tegorocznej imprezy jest „Sól dla kultury – od morza aż po góry”. Te przeciwległe bieguny Polski połączy rzeka Wisła, która stanie się istotnym elementem wspólnej zabawy. Warto podkreślić, że w przeszłości królowa polskich rzek była ważnym handlowym szlakiem solnym.

Impreza, organizowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka sprawi, że Zamek Żupny stanie się miejscem, w którym przeszłość przenika się z teraźniejszością. Do przeszłości solnego przedsiębiorstwa nawiążą warsztaty rzemieślnicze, pokazujące dawne zawody, ale także zachęcające do nauki: warzelnictwa, kowalstwa, bednarstwa, powroźnictwa oraz wikliniarstwa. Dzieci czeka całe mnóstwo interaktywnych zadań do wykonania: będą mogły własnoręcznie wykonać papier i pieczęć, nauczyć się kaligrafii, samodzielnie skręcić linę, odbić drzeworyt, drukować na tkaninie, ulepić garnek, zrobić świecę oraz spróbować swoich sił jako kowal. Rokrocznie dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszy się aranżacja XVII-wiecznej warzelni soli.

Święto Soli to także zabawy inspirowane solą i pracą górników: zjazd u liny, ścianka wspinaczkowa, rodzinny Quest „Solne podróże” oraz zajęcia plastyczne: wyrabiania z masy solnej i malowania solniczek.

Przeszłość z teraźniejszością na imprezie połączą dawni i obecni producenci soli z Wieliczki, Bochni  i Kłodawy.

Program artystyczny imprezy pozostanie w klimacie rytmów górskich i morskich. Na scenie będzie można posłuchać kapeli „Góralska Hora”, a koncert finałowy wykona zespół „Sąsiedzi, folk & szanty”. Warto też zwiedzić z przewodnikiem wystawę czasową „Zapomniana kolekcja. Zbiory rodu Niedzielskich” oraz Zamek Żupny – historyczną siedzibę zarządu solnego przedsiębiorstwa, największej „korporacji” w dziejach Polski.

A w kuchni żupnej czekać będą przysmaki…

Święto Soli to impreza oferująca dużo zabawy dla całej rodziny. Wstęp wolny.

www.muzeum.wieliczka.pl