Jak smakuje sztuka? – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 5-10 lat

Strona główna » Event » Jak smakuje sztuka? – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 5-10 lat

W jaki sposób odbieramy sztukę? Czy na pewno tylko patrząc i słuchając? Czy słowa mają swoje kolory, a kolory zapachy? Czy można zobaczyć dźwięk lub poczuć smak słowa? Jak smakuje sztuka? to nowy cykl warsztatów rodzinnych, podczas którego uruchomione zostaną wszystkie zmysły uczestników. Tajemniczo brzmiący termin synestezja, czyli połączenie zmysłów, umiejętność doświadczania rzeczywistości i odbierania świata różnymi zmysłami, będzie kluczowy na naszych spotkaniach.

Wykorzystamy zjawisko synestezji, żeby poszerzyć percepcję i wyobraźnię uczestników działań. Na warsztatach postaramy się wyjść poza schematy myślowe, a tym samym przyczynić się do rozwoju kreatywności dzieci. Spotkania będą pretekstem, aby przyjrzeć się sztuce nie tylko okiem, ale też nosem, uchem, ręką i językiem.

Poznamy artystów przez pryzmat smaków, zapachów, odgłosów i tekstur obecnych na obrazach, zdjęciach czy filmach. Pokażemy sztukę w szerszym kontekście kulturowym. Będziemy doświadczać jej i smakować wszystkimi zmysłami. Podczas warsztatów nie zabraknie wspólnego mieszania, nasłuchiwania, wąchania i szatkowania – wszystkie sposoby kontaktu ze sztuką są dozwolone. Przez rozmaite smaki sztuki przeprowadzą uczestników edukatorzy, artyści oraz goście ze świata kuchni i dizajnu.

22 października, godz. 12.00
Prowadzenie: Joanna Rentowska
Smak opowieści

Inspiracją do spotkania stanie się praca Sutthirat Supaparinya Nie. Dawidzie – Zakazane książki dla dzieci, prezentowana na wystawie Duchy Wspólnoty/Public Spirits.  W trakcie warsztatów będziemy delektować się „zakazanymi” książkami i zawartymi w nich opisami wielu smakołyków. Jak będzie smakowała herbatka z „Alicji w Krainie Czarów”, a jak miodek z „Kubusia Puchatka”? Jakie inne smaki można odnaleźć w tych książkach i jakie wynikną z tego zadania dla uczestników spotkania?

Wstęp: bilet rodzinny 30 zł, karnet na 4 zajęcia: 100 zł (w cenie biletu wstęp na wystawy, karnet dostępny w sprzedaży od 8 października)

Zapisy: info@csw.art.pl lub tel: + 48 22 628 12 71 wew. 13