EduRanking, czyli pierwsza pomoc w wyborze szkoły

Strona główna » Wiedza i inspiracje » Strony internetowe » EduRanking, czyli pierwsza pomoc w wyborze szkoły

Jesteś rodzicem i wraz z początkiem września twoje dziecko po raz pierwszy zasiądzie w szkolnej ławce. Za chwilę kończysz podstawówkę i musisz wybrać, do którego gimnazjum pójść. Uczysz się w ostatniej klasie gimnazjum i jeszcze nie zdecydowałeś, czy chcesz kontynuować naukę w szkole zawodowej, liceum czy technikum. Jesteś rodzicem, który chce wesprzeć swoje dziecko w wyborze szkoły i zależy ci na tym, aby jego edukacja zapewniła mu lepszy start w przyszłość.

Jeśli utożsamiasz się z którymś z powyższych opisów, to znaczy, że e-inicjatywa www.eduranking.pl jest dla Ciebie. To serwis, który powstał z myślą o rodzicach dzieci dopiero zaczynających swoją przygodę ze szkołą oraz o osobach planujących kontynuować naukę na każdym etapie edukacji.

Jednym z założeń, na którym opiera się serwis jest pokazanie, że wyboru szkoły nie warto dokonywać wyłącznie na podstawie jej lokalizacji. Co ciekawe, niespełna 47% badanych przez GUS decyduje się na daną placówkę edukacyjną, ponieważ mieści się nieopodal miejsca zamieszkania czy pracy. Chociaż bliskość domu jest istotna, to nie powinna przesądzać o wyborze. Przykładowo, gdy wahamy się między szkołą leżącą w promieniu kilkuset metrów od miejsca zamieszkania, w której klasy są przepełnione a obiektem położonym nieco dalej, ale z optymalną ilością uczniów, swoją uwagę powinniśmy skierować ku tej drugiej opcji. Jest to o tyle istotne, że po pierwsze, dziecko będzie się czuło bardziej komfortowo w mniejszej grupie osób, a po drugie, przyswoi więcej wiedzy (z uwagi na lepszą koncentrację i mniej czynników rozpraszających), wreszcie po trzecie, będzie mogło liczyć na większą uwagę nauczyciela niż w przypadku przeludnionej klasy. Jeśli zastanawiacie się, skąd czerpać takie dane, zajrzyjcie na EduRanking.pl, w którym nie tylko znajdziecie informacje o liczbie uczęszczających do danej placówki uczniów, ale też dane ilościowe odnośnie zatrudnionej w szkole kadry dydaktycznej. Pozwolą one na proste obliczenie, ilu nauczycieli przypada na jednego ucznia. Ale EduRanking to coś więcej niż dane teleadresowe szkół, ilość uczniów w danej placówce, to także wyniki egzaminów gimnazjalnych oraz matur z podziałem na przedmioty, poziomy (rozszerzony i podstawowy), średnie wyniki oraz zdawalność.

Baza placówek w serwisie jest bardzo obszerna i zawiera niemal kilkadziesiąt tysięcy jednostek oświatowych ze wszystkich województw, w tym podstawówek, gimnazjów i szkół średnich, zarówno publicznych, niepublicznych, jak i prywatnych. Uzupełnieniem bazy są przedszkola, szkoły zawodowe i policealne, placówki dla dorosłych oraz inne ośrodki kształcenia. Przystępna formuła serwisu, oparta na funkcjonalnej wyszukiwarce znacznie uprości dotarcie do najważniejszych informacji o każdej placówce. Wystarczy klik, żeby sprawdzić ile szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich jest w danym mieście, powiecie, gminie czy województwie.

Choć wizyta w serwisie www.EduRanking.pl nie zastąpi odwiedzin „na żywo” w danej szkole i rozmowy z jej dyrektorem, to warto rozpocząć poszukiwania idealnej placówki właśnie tam. Znajdujące się na dane na temat placówek edukacyjnych pomogą dokonać wstępnej selekcji oraz zaoszczędzą czas.

Tekst: Mateusz Jabłoński


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

Możesz używać znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*