Umiejętność samokontroli

Strona główna » Wiedza i inspiracje » Artykuły » Umiejętność samokontroli

Samokontrola to umiejętność kontrolowania swoich emocji i zachowań, znajomość własnych myśli. Człowiek posiadający umiejętność samokontroli jest „kierownikiem” swojego zachowania, natomiast osoba która tego nie potrafi, przekazuje władzę nad swoim życiem innym osobom bądź zdarzeniom.

Największym i najważniejszym osiągnięciem jest uświadomienie sobie własnych myśli. Mimo, że często nam się wydaje że myślimy o „niczym”, eksperci szacują, że dziennie w naszym umyśle pojawia się ponad 77 tysięcy myśli. Czy czytając coś, uświadamiasz sobie czasem, że tak naprawdę myślisz o czymś zupełnie innym? Jeżeli tak, oznacza to, że brak Ci samokontroli, a kontrolę nas Tobą przejmuje chaos który masz właśnie w głowie.

Według Becky A. Bailey, autorki książki „Łatwo kochać, trudno dyscyplinować”, istnieje siedem sił wspierających samokontrolę:

  • Siła percepcji: Nikt nie doprowadzi Cię do złości bez Twojego wewnętrznego przyzwolenia.

Jak ją rozwijać?

    • Kiedy jesteś zdenerwowany powiedz sobie: „Jestem zły, ale to jest w porządku” albo „Boję się, ale to jest w porządku”.
    • Przyznaj się przed sobą: „Kiedy oddaję komuś kontrolę nad moimi emocjami, oddaję mu kontrolę nad sobą”. Odzyskaj swoją moc. Często zadawaj sobie pytanie: „Kto dysponuje teraz moją siłą?”
    • Zastanów się, jak często obwiniasz innych. Zwracaj uwagę na każde pojawiające się w głowie „przez niego/przez nią”. A jak często pozbawiasz się mocy, mówiąc: „Nie zmuszaj mnie, żebym…”? Zastąp to słowem „zamierzam”. Na przykład zamiast: „Nie zmuszaj mnie, żebym zatrzymał samochód” powiedz: „Zamierzam się zatrzymać i poczekać, aż obaj zapniecie pasy”.
  1. Siła uwagi:Otrzymasz więcej tego, na czym się skoncentrujesz.

Jak ją rozwijać?

    • Co najmniej pięć razy dziennie przypominaj sobie: „Przybywa mi tego, na czym się skupiam”. Pomyśl o tym, wstając rano, podczas posiłków i kładąc się spać oraz zawsze, gdy się denerwujesz.
    • Bądź świadom tego, na czym się koncentrujesz. Czy skupiasz się na tym, czego chcesz czy na tym, czego nie chcesz?
  1. Siła wolnej woli: Jedyną osobą, którą możesz zmienić, jesteś Ty sam.

Jak ją rozwijać?

    • Zamień „muszę” na „mogę”, a następnie dokonaj wyboru.
    • Pozwól innym na posiadanie własnych myśli i uczuć. Oprzyj się pragnieniu uszczęśliwiania ludzi na siłę lub przekonywania ich, że wszystko wiesz lepiej.
    • Jeśli przyłapiesz się na stwierdzeniu: „Co mam zrobić, żeby moje dziecko…”, zmień je na pytanie: „Jak mogę pomóc mojemu dziecku, żeby raczej zdecydowało się na…?”
  1. Siła jedności: Najważniejsze są więzi, nie demonstracja własnej wyjątkowości.

Jak ją rozwijać?

    • W stresującej sytuacji zadaj sobie pytanie: „Czy chcę być kimś wyjątkowym, czy chcę nawiązać kontakt z tą osobą?” Pytanie to może brzmieć również: „Chcę mieć rację czy chcę być szczęśliwy?”
    • Doceniaj sukcesy odnoszone w dziedzinie zmiany swojego zachowania. Przyjmij dwa zobowiązania do zrealizowania w ciągu dnia (tylko dwa). Kiedy się z nich wywiążesz, doceń siebie, mówiąc: „Zrobiłem to”. Następnie opisz sobie ( nie oceniając siebie ), czego dokonałeś.
  1. Siła miłości: Dostrzegaj w innych to, co najlepsze.

Jak ją rozwijać?

    • Życz ludziom dobrze. Rób to w myślach i szczerze, kiedy stoisz w korku, w kolejce, gdy mijasz ich na ulicy. Zauważ, jak to wpływa na Twoje samopoczucie.
    • Rozwijaj w sobie przekonanie o tym, że to, co oferujesz innym, dajesz także sobie. Przypominaj je sobie pięć razy dziennie co najmniej przez tydzień. Dla pamięci powieś to motto na lodówce.
    • Kiedy sam popełnisz błąd lub zrobi to ktoś inny, dostrzegaj pozytywne strony sytuacji. Zamiast się strofować: „Nie do wiary! Zapomniałem odebrać pranie”, przeformułuj swoje myśli. Powiedz sobie tak: „Chciałem jak najszybciej wrócić do domu, żeby zobaczyć się z dziećmi. Dlatego zapomniałem o praniu. Odbiorę je jutro”. Kiedy ktoś Ci zajedzie drogę, powstrzymaj okrzyk: „Co za idiota!”. Przeformułuj go. Powiedz: „Ale się chłopak spieszy”. Trenuj dostrzeganie w ludziach tego, co w nich najlepsze.

  1. Siła akceptacji: Ta chwila jest taka, jaka jest.

Jak ją rozwijać?

    • Ćwicz przeżywanie chwili poprzez dostrzeganie rzeczy. Rób to, opisując sobie, co widzisz. Nie oceniaj.
    • Jeżeli zdenerwujesz się, że sprawy nie układają się zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, zaczerpnij głęboko powietrza i powtórz kilka razy afirmację: „Ta chwila jest właśnie taka, a ja mogę się odprężyć”.
  1. Siła intencji: Konflikt stanowi okazję do nauczenia się czegoś.

Jak ją rozwijać?

  • Kiedy pojawi się konflikt, zaczerpnij głęboko powietrza i powiedz z akceptacją: „Konflikt stwarza okazję, żeby siebie i kogoś czegoś nauczyć”.
  • Skup uwagę na tym, jak zareagować na konflikt, ale nie próbuj go eliminować. Zadaj sobie pytanie: „Czy szukam winowajcy czy rozwiązania?” Obwinianie jest próbą zapobieżenia pojawianiu się konfliktów w przyszłości, rozwiązania uczą, jak reagować na sytuacje konfliktowe.

Przybywa tego, na czym się skupiasz – pamiętaj o tym. Zaprezentowane powyżej siedem sił wspierających samokontrolę zapewni Ci władzę nad samym sobą, zmieni Twoje życie. Zaakceptuj każdą chwilę, mówiąc sobie: „Jest tak jak jest”. Samokontrolą w działaniu jest jedność. A poczucie jedności tworzy dostrzeganie w ludziach tego, co najlepsze.

Bibliografia:

  1. „Łatwo kochać, trudno dyscyplinować” – Becky A. Bailey

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

Możesz używać znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*