© 2010-2015 Fundacja Humanites
Jak byłam mała jedynym miejsce w Warszawie, w którym można był dowiedzieć się czegoś o nauce i technice było Muzeum Techniki znajdujące się w Pałacu Kultury i Nauki. Nie zachęcało ono do zabawy z nauką i pogłębiania swojej wiedzy. Dzisiaj jest inaczej. W całej Polsce, jak grzyby po deszczu, wyrastają kolejne centra nauki, w których dzieciaki mogą uczyć się przez zabawę. Obecnie w naszym kraju działa kilka placówek tego typu, a my przedstawiamy 9, naszym zdaniem najciekawszych.
Gdańsk – Pracowania Profesora Ciekawskiego oraz Experyment
Organizatorem Pracowni Profesora Ciekawskiego jest Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy oraz Centrum Zabaw Rodzinnych Family Park w Bydgoszczy.
Centrum powstało na terenie fortu Góry Gradowej w Gdańsku. Miejsce to jest próbą połączenia nauk przyrodniczych z zabytkami architektury militarnej, dalekimi od tradycyjnych ekspozycji muzealnych. Na Górze Gradowej powstało nowoczesne i przyjazne turystom centrum popularyzacji nauki, gdzie oprócz zdobycia wiadomości z fizyki, astronomii, historii czy biologii można po prostu spędzić mile czas z rodziną spacerując wśród zieleni.
Planowane jest również stworzenie na Górze Gradowej planetarium.
Wybierając się również z małymi naukowcami do Gdańska warto odwiedzić Centrum Nauki Experyment. Miejsce to działa od pięciu lat w ramach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego i co roku odwiedza je 60 tys. osób. To interaktywne laboratorium dla małych i dużych odkrywców, w którym można namacalnie poznawać prawa fizyki i przyrody.
Kraków – Ogród Doświadczeń
Ogród Doświadczeń to pierwszy sensoryczny park edukacyjny w naszym kraju. Idea tego przedsięwzięcia została przeniesiona na grunt krakowski z Norymbergi, gdzie taki park działał już od wielu lat. Na terenie 6 hektarów znajduje się blisko 60 urządzeń edukacyjnych z zakresu optyki, akustyki i mechaniki.
Chcecie wiedzieć więcej o krakowskich ogrodach doświadczeń? Zajrzyjcie na ich stronę www.ogroddoswiadczen.pl
Łódź – Experymentarium
W Experymentarium każdy może samodzielnie poznać i zrozumieć nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia. Każdy może zmierzyć się z Einsteinem, sprawdzić możliwości swojego intelektu, przetestować poczucie humoru. Nauka nie ma tu tajemnic i jest doskonałą zabawą!
W łódzkim centrum tworzone oraz prezentowane są wystawy umożliwiające samodzielne poznawanie zagadnień z wielu dziedzin nauki, techniki oraz kultury. Centrum organizuje także warsztaty i wykłady oraz prowadzi Akademię Profesora Einsteina przy wsparciu łódzkich uczelni wyższych.
Sprawdź co aktualnie dzieje sie w Experymentarium.
Szczecin – EUREKA
Wystawa, zatytułowana EUREKA, została otwarta 9 listopada 2002 r. w Muzeum Narodowym w Szczecinie na Wałach Chrobrego. Wystawa, mimo że zorganizowana jest na stosunkowo małej powierzchni, cieszy się wciąż rosnącą popularnością.
Sprawdź co jeszcze oferuje szczecińska Eureka.
Świnna – Beskidzkie Centrum Nauki
Będąc w powiecie żywieckim warto zobaczyć wystawę „Naukotechnika“. Jest to interaktywna wystawa, na której można poznawać prawa fizyczne poprzez doświadczenia. W centrum znajduje się również Sala Orbitarium. Jest to wystawa interaktywna udostępniona zwiedzającym od lipca 2005 roku. Z pulpitów rozmieszczonych wokół okazałego modelu sondy Cassini można sterować jej urządzeniami, a także sprawdzić do czego służą.
Sprawdź aktualną ofertę Beskidzkiego Cenrum Naukowego.
Wałbrzych – ExploraPark
ExploraPark – Park Nauki i Techniki, to edukacyjny program wystaw edukacyjnych przygotowanych przez Instytut Badań Kompetencji w Wałbrzychu. Głównym przesłaniem tych wystaw jest stworzenie dzieciom i młodzieży warunków do interaktywnej edukacji. Jest to naukowe centrum licznych aktywności – zarówno praktycznych, jak i intelektualnych. Tutaj każdy może badać, dociekać, poszukiwać, odkrywać.
Chcesz dowiedzieć się więcej o ExplorePark? Odwiedź ich stronę explorapark.pl
Warszawa – Centrum Nauki Kopernik
Centrum Nauki Kopernik to miejsce, w którym nie można się nudzić! I to bez względu na to, ile masz lat. Na interaktywnych wystawach prawa nauki mogą poznawać zarówno przedszkolaki, jak i emeryci. Dla jednych odkryciem jest, skąd się bierze woda w kranie. Inni z pasją próbują zbudować most według projektu Leonarda da Vinci
W „Koperniku” odbywają się także pokazy i warsztaty o tematyce naukowej, debaty i dyskusje oraz działania z pogranicza nauki i sztuki.
Zobacz jakie wystawy stałe i czasowe oferuje Centrum Nauki Kopernik.
Wrocław – Humanitarium
Humanitarium to pierwsze we Wrocławiu centrum nauki. Wystawa składa się z elementów wypożyczonych na dwa lata z podobnych obiektów w Niemczech – jest ich 31, niebawem zostanie zainstalowana kolejna dziesiątka. Wszystkie są poświęcone człowiekowi (stąd nazwa), jego budowie i funkcjonowaniu w środowisku. Czternastu zatrudnionych animatorów to młodzi ludzie, zaraz po studiach, z pasją do popularyzowania nauki, którzy podpowiadają, pokazują, jak przeprowadzić proste doświadczenia.
Zajrzyj na stronę Centrum Nauki Humanitarium i zobacz ich pełna ofertę.