Monthly Archives: październik 2016


Być liderem, czy tylko administrować?

Strona główna » 2016 » październik

Dyrektor – administrator, czy lider i mistrz?

Być liderem, czy tylko administrować? To dylematy, przed którymi staje obecnie coraz więcej dyrektorów szkół. Bez gruntownej zmiany w postrzeganiu roli dyrekcji szkoły w kształtowaniu świadomości przyszłych pokoleń Polaków, polska szkoła będzie ciągle kształcić dzieci i młodzież nieprzygotowane do pracy i życia we współczesnym społeczeństwie. Fundacja Humanites, która od 5 lat realizuje cykl Akademii Przywództwa Liderów Oświaty (APLO) apeluje, aby zmienić stare nawyki dyrektorów i budować nowe zadania dla kadry edukacyjnej.

W ostatnich latach toczy się dyskusja dotycząca rosnącej luki pomiędzy potrzebami pracodawców a poziomem przygotowania dzieci i młodzieży do rynku pracy i życia w społeczeństwie. Aby nowe pokolenie stawało się dojrzałymi, odpowiedzialnymi, kreatywnymi i jednocześnie wrażliwymi społecznie ludźmi i mogło rozwinąć w pełni swój potencjał, od najmłodszych lat musi mieć okazję obserwować pozytywne postawy w życiu, spotkać swojego mistrza. Zależy nam przecież na tym, aby nasze dzieci na co dzień spotykały ludzi, którzy będą dla nich prawdziwą inspiracją i nauczą ich, jak budować szczęśliwie swoje życie zawodowe i prywatne. Pokażą, jak być ciekawym świata i ludzi. Wskażą wartości. Zasady są proste – nie przekażemy nowemu pokoleniu kompetencji, których sami nie mamy. Trudno jest bowiem uczyć uczniów np.: współpracy, gdy szkoła nie pracuje zespołowo.
Od ponad 5 lat Fundacja Humanites – Sztuka Wychowania realizuje kolejne cykle Akademii Przywództwa Liderów Oświaty (APLO) wskazując na potrzebę systemowych zmian w tym obszarze. Projekt ma bardzo wysoką ocenę środowiska edukacyjnego. Uczestniczyło w nim do tej pory 300 absolwentów – dyrektorów szkół na wszystkich poziomach edukacji oraz osób z samorządów odpowiedzialnych za edukację. W różnych programach szkoleniowych organizowanych przez Fundację Humanites (również poza samą Akademią) wzięło dotąd udział 500 dyrektorów szkół w całej Polsce.

https://www.facebook.com/fundacjahumanites/videos/1801613893386268/

Cele programu:
przygotowanie do efektywniejszego zarządzania zarówno sobą, jaki i relacjami z zespołem i otoczeniem szkoły (tj. rodzicami, uczniami, nauczycielami – z jednej strony, a z drugiej – administracją, organizacjami pozarządowymi, biznesem itp.) ,
inspiracja do systemowej zmiany w Polsce w zakresie doboru, kształcenia i rozwoju dyrektorów szkół.
Główne wyróżniki programu:
innowacyjny, autorski program ukierunkowany na rozwój osobisty, komunikację i budowanie zespołowości, realizowany we współpracy z Akademią Psychologii Przywództwa. Każdy uczestnik naszego programu jest dla nas ważny nie ze względu na funkcję, lecz jako człowiek,
unikalny na skalę Polski, indywidualny programu mentoringu/coachingu – bezpośrednia współpraca ponad 300 osób z najwyższej kadry zarządzającej z biznesu z dyrektorami szkół,
tworzenie przestrzeni dla wymiany wiedzy i doświadczeń dyrektorów, bardzo wysoka jakość trenerów i wykładowców z różnorodnych dziedzin, pracujących na co dzień z najwyższą kadrą zarządzającą.
Jak przekonuje Zofia Dzik – prezes Fundacji Humanites, szkołę tworzą ludzie i jest ona w dużym stopniu taka, jak jej dyrektor. Zmiana zatem jego podejścia w odniesieniu do jakości zarządzania, budowania i rozwoju swojej kadry nauczycielskiej, współpracy z domem może być kołem zamachowym budowania nowego systemu. Parafrazując znane powiedzenie można stwierdzić, że jeśli prawdą jest, że ryba się psuje od głowy, to od tej właśnie „głowy” może się też naprawić, zmienić.
Fundacja Humanites wychodzi z założenia, że dyrektorzy powinni być kształceni przez najlepszych specjalistów. Dlaczego? To w końcu im powierzamy nasz najcenniejszy kapitał społeczny, jakim są dzieci. Akademia stwarza również specyficzną i skuteczną przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczenia między uczestnikami akademii.
Z perspektywy czasu absolwenci oceniają, że jest to jedna z bardziej inspirujących rzeczy, jakich mogli doświadczyć i która ma realny wpływ na to jak budują swoją szkołę, jak pracują z gronem pedagogicznym, uczniami, jak angażują rodziców. „Przygoda, poszukiwanie siebie, rozwój siebie – Akademia poszerza horyzonty, prezentuje ciekawych ludzi – pełnych pasji, łączy idee, promuje wartości. Akademia zmienia postrzeganie świata i ludzi”, mówi jedna z uczestniczek APLO.

https://www.facebook.com/fundacjahumanites/videos/1802316716649319/

Gdy wyposażymy dyrektora w umiejętności tworzenia szkoły opartej na wzajemnym szacunku i dialogu, będzie on elastycznie reagował na zmiany rynkowe i modyfikował pod ich kontem swoją strategię. Co więcej, przygotuje młode pokolenie nie tyle do rozwiązywania testów, co do bycia samodzielnymi, myślącymi ludźmi. Dorosłymi, którzy nie tylko wiedzą, jak pozyskać wiedzę i jak ją wykorzystać, ale też posiadają wysokie kompetencje społeczne i potrafią realizować swoje marzenia w sposób odpowiedzialny i wrażliwy społecznie. Jeśli zmienimy dyrektora-administratora w lidera, istnieje duża szansa, że pewnego dnia wielu młodych ludzi powie, że spotkało swojego Mistrza.