© 2010-2015 Fundacja Humanites
W naszej zakładce „Książki dla Rodziców” znajdziecie coś nowego! Tym razem nie będzie to typowy poradnik, ale komiks, który – mamy nadzieję – stanie się pomocny tym wszystkim z nas, którzy będą chcieli porozmawiać ze swoimi dziećmi o trudnych sprawach naszej najnowszej historii.
Gorąco polecamy Waszej uwadze! Kliknij tu!
Z okazji 25-tej rocznicy pierwszych wolnych wyborów w naszym kraju Wydawnictwo Widnokrąg wydało komiks autorstwa Michała Rzecznika i Przemka Surmy pt. „88/89”. Patronatem honorowym objął tę publikację między innymi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Bronisław Komorowski. Komiks przeznaczony jest głównie dla dziesięcio-dwunastolatków, ale zainteresuje z pewnością też młodzież i dorosłych. Przedstawia rok życia dziesięcioletniego chłopca, a swojej formie nawiązuje do popularnych szkolnych kalendarzy. Główny motyw, czyli zryw Solidarności, dociera do bohatera w formie szumu, zlepku wypowiedzi, obrazów z gazet i telewizji, by ulec następnie przefiltrowaniu w jego zabawach i rozmowach z rówieśnikami.
Michał Rzecznik dba o wierne przedstawienie szczegółów ówczesnej codzienności, rysownik Przemysław Surmy ilustruje je nawiązując do mistrzów PRL-owskiej ilustracji dziecięcej, przede wszystkim Jerzego Flisaka, Henryka Jerzego Chmielewskiego i Bohdana Butenki.
Polecamy uwadze!
Miło nam poinformować, że Polska przyłączyła się do obchodów Międzynarodowego Dnia Świadomości o Zespole Delecji 22q11. Dzień ten obchodzony jest co roku w trzecią niedzielę maja.
Więcej na temat samej choroby oraz obchodów Dnia Świadomości przeczytacie na naszej stronie w zakładce artykuły
Polecamy!
Zespół delecji 22q11 jest chorobą genetyczną, zwaną także Zespołem DiGeorge’a, występującą z częstością 1 na 2 tysiące żywo urodzonych dzieci. Jest drugą, po Zespole Down’a, przyczyną niepełnosprawności intelektualnej wśród dzieci. Inne objawy tego zespołu to między innymi wady serca, dysmorfia twarzy, niedosłuch, nawracające infekcje, rozszczep podniebienia, choroby psychiczne. Choroba ta dotyka dzieci od razu po urodzeniu. Jednak często z powodu trudnej oceny klinicznej oraz braku wiedzy na jej temat dotknięte nią dzieci nie są prawidłowo diagnozowane. Skutkuje to brakiem prawidłowej opieki lekarskiej oraz niezbędnej rehabilitacji. Continue reading
Co to jest marzenie? Jakie mamy my marzenia, a jakie mieli nasi rodzice, dziadkowie? Czy warto marzyć? Czy można żyć bez marzeń? Te i wiele innych pytań zadaliśmy naszym gościom.
Continue reading