© 2010-2015 Fundacja Humanites
Czas przełomu życia, to czas specyficzny w kontekście rodziny, bo otóż zauważamy kilka psychologicznie bardzo ważnych czynników, dziejących się właśnie w ten czas. W drugiej połowie życia, dzieją się w życiu człowieka niezmiernie ważne rzeczy. Następuje rosnąca przepaść pomiędzy schematami, jakie przyjmuje człowiek, i w których czuje się bezpiecznie, a tym co naturalnie zaczyna dziać się w jego psychice. To jest moment, który może być niebezpieczny dla rodziny, z kilku powodów.
Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym poruszona została tematyka funkcjonowania rodziny, w kontekście czasu przełomu życia.
Rodzina a przemiany połowy życia. Relacje z dziećmi i rodzicami.
Rodzina to grupa, która przez wieki zmieniała się intensywnie, poczynając od zbioru osób połączonych więzami krwi, która miała na celu podjęcie działań, umożliwiających przetrwanie. Tak utworzona grupa, wraz z przyległościami mającymi podobne podejście do życia, broniła się zaciekle przed agresorami oraz podejmowała wysiłki mające zapewnić przetrwanie oraz satysfakcjonujący byt.
Co dalej z gimnazjami?
Pomysł utworzenia gimnazjów, był pomysłem zakładającym wiele aspektów mających działać na korzyść rozwoju młodzieży. Nawiązywał do wspaniałych tradycji II Rzeczpospolitej, która kształciła młodych ludzi w duchu wyższych wartości. Chciano stworzyć jak najlepsze warunki rozwoju psychospołecznego młodego pokolenia. Jak wygląda sytuacja z perspektywy lat, w których gimnazja istnieją i kształcą? Lista zażaleń i braków jest bardzo długa. Dyskutuje się poziom kształcenia, badania wykazują, że młodzież ma problemy z wykorzystaniem i posługiwaniem się wiedzą, którą teoretycznie nabyli. Zaznacza się, że okres przejściowy jakim jest czas gimnazjum ma niekorzystny wpływ na funkcjonowanie emocjonalne młodzieży, i może wpływać na powstawanie kryzysów psychologicznych.