Zlikwidować gimnazja?

Strona główna » Temat » Zlikwidować gimnazja?

Strona główna Działy Dyskusja ogólna Kawiarenka Zlikwidować gimnazja?

Przedstawiamy1 wpisów (z5 całości)
 • Autor
  Wpisy
 • #3352

  W ostatnim numerze Polityki jest bardzo ciekawy artykuł profesora Bogusława Śliwierskiego na temat gimnazjów w Polsce
  http://www.polityka.pl/spoleczenstwo/artykuly/1553127,1,oglad-i-poglad-zlikwidowac-gimnazja.read
  Zgadzacie się?

  #4794

  Nie koniecznie, powoli wszyscy zaczynamy się przyzwyczajać do tego systemu… gimnazja nie tylko są w Polsce, w wielu innych krajach europejskich i bardzo dobrze prosperują…

  Zapraszam na http://www.kimhser.net.pl

  #4802
  marlon brando
  Participant

  tylko durni politycy co nigdy nie mieli dzieci mogą forsować takie zmiany. Niestety tacy są w wiadomo jakiej partii. Najpierw walczyli by dzieci w ogóle się nie uczyły do 10 roku życia, teraz chcą gimnazja likwidować. Przecież po to powstały gimnazja by uchronić kilkuletnie dzieci przed dziećmi w wieku gimnazjalnym. każdy nauczyciel wie, że dzieci w wieku gimnazjalnym są w najgorszym okresie buntu młodzieńczego. To w ich wieku wychodzą błędy wychowawcze jakie wynoszą z domów. Następuje naturalna selekcja dzieci na te które chcą się uczyć, a którym na tym nie zależy. Zdolne trafiają do dobrych szkół średnich, a słabe powinny decydować się na zawodówki. Z pewnością jest nie normalne by w jednej szkole przebywały 6 latki i 16 latki jak tego chce partia nawiedzonych.

  #4803

  Gimnazja nie powstały, by chronić młodsze dzieci przed starszymi. Ostatecznie ośmioletnia podstawówka funkcjonowała kilkadziesiąt lat i jakoś nic się nie działo. Była to próba podniesienia ogólnego poziomu wykształcenia narodu. Wyszło jak wyszło. Główny efekt reformy to rozłożenie szkolnictwa zawodowego. A dzieci trafiają do gimnazjum gdzie muszą na nowo wywalczyć sobie pozycję, odnaleźć się w nowym środowisku. I to pod opieką nowych pedagogów którzy też potrzebują czasu by dzieci poznać. Do tego bunt typowy dla tego wieku. Nie ma co się dziwić, że zamiast nauki odbywają się mistrzostwa świata w rodeo. Czy zmieniać kolejny raz system który powoli się stabilizuje i daje coraz lepsze efekty? To wymaga głębokiego zastanowienia. Jedno pewne – argumenty typu ” oni nawiedzeni knują…” nie wnoszą nic do dyskusji. To zwykła żenada.

  #3353
  marlon brando
  Participant

  Podstawówka 8 letnia była zaledwie 25 lat. Wcześniej była siedmioletnia, a jeszcze wcześniej 4 letnia. Teraz mamy 6 letni system kształcenia od 15 lat. Jednak w czasach PRL-u była zasada, że dzieci w szkołach podstawowych powyżej 15 lat trafiały do szkół przysposobienia zawodowego zwanych CKU. Tych samych, w których uczyli się dorośli. 6 latek to dziecko, 15 latek odpowiada przed sądem za swoje czyny jak dorosły.
  Ciekawy jest też system w Wielkiej Brytanii. Tam edukacja zaczyna się w wieku 5 lat i podziały są na szkoły 5-7, 7-11 lub jeżeli budowa szkoły pozwala na oddzielne segmenty dla różnych grup wiekowych 5-11. Potem coś jakby gimnazjum – Junior Secondary do 16 lat i Senior Secondary dla uczniów od 16 do 19 roku życia. Przy czym w Senior Secondary nie powtarza się już programu z gimnazjum tak jak w Polsce, tylko układa programy w zależności od zainteresowań ucznia.

Przedstawiamy1 wpisów (z5 całości)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.