Nastolatek zamyka się w pokoju

Strona główna » Temat » Nastolatek zamyka się w pokoju

Strona główna Działy Dyskusja ogólna Kawiarenka Nastolatek zamyka się w pokoju

Przedstawiamy1 wpisów (z6 całości)
  • Autor
    Wpisy

Moja nastoletnia córka od niedawna zaczęła się zamykać w pokoju. To nieznane mi dotąd zachowanie, bo jest co do zasady osobą bardzo otwartą… Może ktoś ma podobne doświadczenia

To jest chyba cechą charakterystyczną nastolatków, muszą zaznaczać swoją odrębość i swoje terytorium. Mój nastoletni syn też się zamyka w pokoju. Co więcej, najbardziej lubi w nim przesiadywać gdy jest ciemno.

Czyli Twierdzi Pan, że jest to zupełnie normalnym zachowaniem i nie powinienem się tym przejmować? Jak rozmawiać o tym z moją córką? Tyle słyszy się również o depresjach młodych ludzi… Jak odróżnić zachowania wynikające z normalnego rozwoju nastolatków od być może głębszych problemów? Rozumiem, że ma Pan dzieci w podobnym wieku… Jeśli tak to rozumiem, że wie Pan również jak trudno się z nimi rozmawia…

To raczej normalne zachowanie i myślę, że najlepszym kluczem do nastolatków jest rozmowa i szczere zainteresowanie tym co robią i czym się interesują. O zamkniętym pokoju też można rozmawiać i to niekoniecznie pytając dlaczego zamyka się w pokoju 🙂
    Młodzi ludzie wpadają w depresję, gdy nie znajdują zrozumienia w żadnej ze znanych im osób. Oczywiście, nastolatki tworzą barierę i trudno czasem z nimi rozmawiać. Zwłaszcza, gdy nakładają się na to wyrzuty rodziców związane z ubiorem, zachowaniem, stylem bycia, ocenami w szkole, podejściem do życia, itp. Wydaje mi się, że moralizowanie i pouczanie to jest to czego nie lubią najbardziej i dlatego bariera robi się jeszcze większa.
    Dobrym sposobem na nawiązanie zdrowej relacji z nastoletnim dzieckiem jest po prostu spędzenie z nim czasu. Można zaprosić córkę na kolację tylko we dwoje, z dala od domu i innych spraw. W takim otoczeniu na pewno rozmowa będzie inna niż w domu…

Mogę potwierdzić opinię poprzednika jako matka 13latka, który od ponad pół roku zamyka drzwi do swojego pokoju.

Ponadto poruszyliśmy ten temat na ostatnich warsztatach o sztuce komunikacji z nastolatkami, które odbyły się 6 i 7 kwietnia (zakładka „wydarzenia” ) z niezwykle doświadczoną zarówno jako psycholog jak jako matka osobą prowadzącą ten warsztat – Panią Dr Barbarą Smolińską. Przyznała ona, że tego typu zachowania są naturalnym etapem poszukiwania przez nastolatków swojej tożsamości, swojego terytorium (stąd też częsty problem bałaganu). Niewątpliwie trzeba być czujnym i obserwować czy nasz nastolatek nie stał się ogólnie apatyczny, jak śpi, jak je, bo może się oczywiście zdarzyć, że tego typu zachowania mogą być powiązane ze stanem depresyjnym, w którym nasz syn, albo córka mogą się znaleźć.

Moje dziecię na razie tego nie robi, ale ja sama prawie zawsze zamykałam się w pokoju. Najczęściej wieczorami. W weekendowe popołudnia otwarte drzwi nie stanowiły dla mnie problemu, natomiast wieczorami po prostu je zamykałam. Nie robiłam wtedy nic złego, czy niepokojącego. Nie miałam nawet w pokoju komputera czy telewizora (a jeśli dziecko takowe u siebie posiada, zwróciłabym większa uwagę na to, co właściwie dzieje się za drzwiami). Najczęściej pisałam pamiętnik, słuchałam muzyki, bazgrałam w zeszytach, czasem nawet się uczyłam 😉 Generalnie nic niedobrego nie wniosło to do mojego życia. Natomiast pamiętam, jaka byłam wściekła, kiedy mama nagle podkradała się pod drzwi i otwierała je z zaskoczenia, żeby mnie sprawdzić. Ależ mnie to irytowało :S

Przedstawiamy1 wpisów (z6 całości)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.