Jakie kary i nagrody dla nastolatka?

Strona główna » Temat » Jakie kary i nagrody dla nastolatka?

Strona główna Działy Dyskusja ogólna Kawiarenka Jakie kary i nagrody dla nastolatka?

Przedstawiamy1 wpisów (z18 całości)
 • Autor
  Wpisy
 • #3176

  Często mam problem wyciąganiem konsekwencji ze złych zachowań mojego nastolatka. Okresowy zakaz telewizji, komputera czy odbiór komórki jest zbyt mało bolesny. Z drugiej strony jak się wynagradzać nastolatka za pozytywne zachowania.
  A może w ogóle nie karać i nie nagradzać? Może wystarczy tylko słowo?

  #3905

  Są różne szkoły rodzicielskiego wychowywania. Niektórzy wierzą w surowość i „konsekwencję” (to ciekawe, że „konsekwencja w wychowaniu” jest potocznie odbierana jako stawianie i egzekwowanie wymagań – ja zarówno na użytek domowy, jak zawodowy, w szkole, wolę być „konsekwentnie łagodny i wyrozumiały”). Inni uważają, że tylko perswazja. Większość miota się w przestrzeni dzielącej te postawy.
  Sugerowane przeze mnie minimum, to przewidywalność. Surowo albo łagodnie, ale w sposób powtarzalny.
  I dodatkowo, adekwatnie do sytuacji. Spóźniłeś się z imprezy – nie puszczę się na następną. Odezwałeś się do mnie nieładnie – przez pewien czas nie będę z tobą rozmawiać. Nie zrobiłeś zakupów, o które byłeś proszony – pójdziesz ze mną po zakupy jutro, mimo, że planowałeś spotkać się ze znajomymi.
  Kary dotyczące komórki, dostępu do internetu czy telewizji uważam za bezsensowne – możesz na ten temat przeczytać w artykule „Zrozumieć świat dziecka, który znalazł się w dziale

  Osobiście nie umiem karać, ani jako rodzic, ani jako nauczyciel, ani jako pracodawca. Prawdę powiedziawszy, nie umiem również nagradzać, ani jako rodzic, ani… etc. Jestem z natury pogodny, więc konieczność ukarania traktuję jako ogromny dyskomfort, i o ile pamiętam, żadnej z moich dwóch córek nigdy nie ukarałem, chyba, że za karę uznać słowną wymówkę lub stwierdzenie, że jest mi przykro. Nie potrafię powiedzieć, czy dlatego właśnie, że nie wychowywaliśmy ich z żoną metodą kar i nagród, czy po prostu mamy szczęście, ale, ponieważ już dorosły, mogę chyba stwierdzić, że nie była to zła metoda. Nigdy też nie stosowaliśmy specjalnych nagród, poza dobrym słowem, ale to otrzymywały także bez okazji.
  Jeśli uważasz, że przyszłość Twojego nastolatka zależy od tego, czy oduczysz go złych zachowań, to, po pierwsze, nie sądzę, że jakieś materialne kary prowadziły do tego celu, a po drugie, musi się szybko uczyć, że ma swój rozum i sumienie i powinien się nimi kierować.

  Moją dewizą w zawodzie nauczyciela jest „Wychowanie, to ciągłe wybaczanie”. Moim celem jest, by moje własne dzieci i moi wychowankowie (a nawet, zachowując wszelkie proporcje, pracownicy) postępowali właściwie z przekonania, że tak być powinno, a nie ze strachu przed karą, albo z nadzieją nagrody.
  A jak mi ludzie mówią czasami, że społeczeństwo to dżungla i ludzi trzeba brutalnie wdrażać w jego ramy, to odpowiadam, że jakkolwiek inwestycja w dobrą stronę ludzkiej natury jest inwestycją wysokiego ryzyka, to stopa zwrotu jest nieporównywalnie większa, niż z bezpiecznej lokaty w więzy dyscypliny.

  #3916

  ciekawe, dziekuje

  #3917

  ciekawe

  #3918

  ciakwe

  #3920

  Bardzo dziękuję za tę wypowiedź. Jestem tym bardziej podbudowany dowiadując się z Pana profilu, iż jest Pan dyrektorem jednej z warszawskich szkół!
  Pana postawa jest mi bardzo bliska. Zdecydowanie wierzę bardziej w nagradzanie niż karanie i nie jestem mistrzem konsekwencji, ale widzę zalety takiego podejścia. Dlatego chciałbym nawiązać do pierwszego zdania Pana wypowiedzi, czyli do potocznego rozumienia konsekwencji jako stawiania i egzekwowania wymagań. Bo uważam, że tutaj jest źródło problemów i frustracji po stronie rodziców i dzieci.
  W mojej filozofii konsekwencja to wspólne z dzieckiem definiowanie oczekiwań, wymagań, zasad, które dotyczą również nas… czyli jeśli zabraniamy np. jeść przy komputerze to sami też tego nie robimy… Wspólnie również ustalamy konsekwencje wynikające z braku spełnienia określonych wspólnie zasad. Takie podejście w moim odczuciu uczy nie tylko odpowiedzialności, ale i szacunku. Gdy stosujemy takie podejście ważna jest również nasza konsekwencja w egzekwowaniu określonych rzeczy… W przeciwnym wypadku przekazujemy komunikat, że ustalenia – ustaleniami a my i tak robimy swoje… Nauka „konsekwencji” może być zatem paradoksalnie większym wyzwaniem dla nas dorosłych niż naszych dzieci, które możemy być pewni wychwycą nasze najdrobniejsze niekonsekwencje!

  #3922

  Podczas czytania Pańskiego wpisu przyszło mi do kilka komentarzy, choć do co meritum się zgadzamy.
  Zacznę od cytatu wypowiedzi pewnej mamy, która napisała to, co poniżej w dyskusji na zupełnie inny temat:

  Pisząc, że staram się być „konsekwentnie łagodny i wyrozumiały” między wierszami ukrywam swoje… lenistwo. Zawieranie układów, umów, definiowanie oczekiwań etc. wydaje mi się nadmiernie absorbujące. Potem trzeba o tym pamiętać, w razie niedotrzymania umowy przez dziecko wprowadzić w życie ustalone wcześniej konsekwencje, pamiętać o nich. W sumie mnóstwo zachodu, choć oczywiście w zbożnym celu. Osobiście wolę jednak tak działać, aby ważne zasady były dla dzieci widoczne w moim codziennym postępowaniu – tak rozumiem naturalność roli rodzica (wychowawcy). Jeśli coś mi się w zachowaniu dziecka nie podoba, coś chcę skorygować, zwracam na to uwagę i proszę, aby się nie powtórzyło. Z reguły otrzymuję solenną obietnicę, że „to się nie powtórzy”. Czasem dziecko o tej obietnicy zapomina, więc rozmawiamy raz jeszcze. I jeszcze raz. I jeszcze… Skądinąd wiadomo przecież, że niewielu rzeczy można się nauczyć nie powtarzając materiału ;-). Czy kara (eufemistycznie powiedzmy: negatywna konsekwencja) pozwala lepiej przyswoić ten materiał? Psychologia w to powątpiewa. Kara zaspokaja potrzebę sprawiedliwości i rozłądowuje napięcie emocjonalne osoby karzącej. Moje potrzeby w tym zakresie są jednak niewielkie 🙂 .
  A wracając do naturalności w wychowaniu, wydaje mi się oczywiste, że jeżeli coś zapowiem, to powinienem dotrzymać słowa. I nie dotyczy to tylko „konsekwencji” niedotrzymania umów, ale każdej sprawy, która pojawia się w mojej relacji z dzieckiem. Także banalnej obietnicy, że pójdziemy do kina. I z tego właśnie powodu za wielką mądrość uważam ograniczenie zapowiadania czegokolwiek. Wartości w wychowaniu najlepiej przekazuje się w zwykłym, życzliwym codziennym kontakcie „bez okazji”, a nie w jakichkolwiek negocjacjach i układach.
  I jeszcze jedno. Współcześni rodzice miotają się pomiędzy chęcią uregulowania życia dziecka jak najmądrzej dobranymi nakazami i zakazami, a pragnieniem „bycia nowoczesnym” przez pozostawianie dziecku decyzji, czasem także w sprawach, w których absolutnie nie powinno ono samo decydować. Tymczasem, co bardzo akcentuję w rozmowach z rodzicami moich uczniów, jest ogromna przestrzeń do zagospodarowania, zwana powinnością. Wskazywanie dziecku tego, co każdy [przyzwoity] człowiek zrobić powinien, także, a może przede wszystkim własnym przykładem, jest istotą wychowania.

  #3932

  Ma Pan racje… ale kary i konsekwencje zaczynają się pojawiać tym częściej, gdy zaczynamy sobie zdawać sprawę, że popełniliśmy już pewne błędy, grzechy wychowawcze związane np. z brakiem konsekwencji na wcześniejszych etapach rozwoju naszego dziecka… i wtedy również objawia się nasza bezsilność… Wówczas czujemy się zupełnie zagubieni w swojej roli rodzica i tym bardziej ratujemy się karami i konsekwencjami…

  #3959

  Należy pamiętać, że złe zachowanie dziecka jest zwykle spowodowane chęcią zwrócenia na siebie naszej uwagi. Jeśli przesadzamy z karami i stosujemy je zbyt często utrwalamy w dziecku to złe zachowanie. Dzieje się tak dlatego, że dziecko słusznie zauważa, że kiedy zrobi coś, co nam się nie spodoba, otrzyma naszą uwagę, na której zależy mu najbardziej na świecie. Dlatego z pewnością nie należy z karami przesadzać. Dużo większe efekty daje pozytywne zwracanie uwagi, kiedy dziecko robi coś, z czego jesteśmy zadowoleni. Jeśli mamy problem z danym zachowaniem u dziecka, postarajmy się chwalić je, gdy (w ramach tegoż zachowania) zrobi coś, co będziemy uważać za godne pochwały.
  Poza tym jeśli już karamy dzieci, powinniśmy pamiętać, że kara powinna być adekwatna do czynu jaki popełniło dziecko. Należy zatem zadbać, aby kara była związana z przewinieniem, jakiego dopuściło się dziecko.
  Kolejną niezwykle ważną rzeczą, zarówno w karaniu, jak i w nagradzaniu jest bezwzględnie KONSEKWENCJA. Jeśli zabronimy czegoś dziecku – w ramach kary, bądź też obiecamy coś – w ramach nagrody, dotrzymajmy słowa.
  Zadbajmy również aby nagrody nie były rzeczami materialnymi, gdyż nie wpływa to zbyt dobrze na przyszłe oczekiwania dziecka w stosunku do nas.

  #3961

  Nastolatki nie rozumieją kar jeżeli nie są one związane z danym przewinieniem. Najbardziej popularne, stosowane często przez rodziców to zablokowanie/obniżenie kieszonkowego, zakaz czasowy na komputer lub telewizor, „areszt domowy”. Większość z nas doświadczyła tego w dzieciństwie i pamięta jakie uczucia temu towarzyszyły. Poza tym kary nasilają bunt takiego nastolatka i niszczą relacje rodzic-dziecko.
  Specjaliści od wychowania twierdzą, że zdecydowanie lepsze od kar są czynności, które dziecko/nastolatek musi wykonać, związane z danym przewinieniem. Np. za zniszczenie kolejnych spodni – zszycie ich. Oczywiście wymaga to od rodziców większego wysiłku, pomysłowości i inwencji, jak również konsekwencji – w czym zdecydowanie zgadzam się z Magdaleną. Bo jaką czynność możemy narzucić dziecku za np. notoryczne nieodrabianie lekcji i kolejną jedynkę…Pomysły?

  #3962

  To o czym pisała moja przedmówczyni nazwać możemy autokorekcją, która to polega na naprawieniu wyrządzonej szkody (przykład ze zszyciem spodni). Istnieje też coś takiego jak hiperkorekcja, która polega na tym samym co autokorekcja, ale wiąże się jeszcze z wynagrodzeniem poniesionej straty (tu na przykład kupieniem kolejnych spodni z własnego kieszonkowego).
  Rzeczywiście jednak trudno znaleźć odpowiednie kary za takie przewinienie, jakim jest zaniedbanie swoich obowiązków szkolnych. Kary związane z komputerem, telewizją itd nie są dobre. Dają dziecku pozornie więcej czasu na lekcje, ale nie „zmuszają” go do ich odrobienia.
  Ja w takim przypadku zastosowałabym karę, która polegała na tym, że oprócz nadrobienia zaległości, za każdą nieodrobioną pracę domową należy wykonać jakieś dodatkowe zadanie związane z tymże przedmiotem.
  Oczywiście nie jest to kara uniwersalna i nie działa na każde dziecko.

  #3964

  Bardzo Panu dziękuje za fachową wypowiedź na temat kar. Od dwóch lat borykam się z tym tematem. I jak się okazuję wciąż popełniam błędy, karząc moją nastolatkę. Wymyślam wciąż nowe kary, które absolutine nie przynoszą oczekiwanych efektów. Niestety trudna komunikacja z moją córką powoduje frustracje, i nie pozostaje mi nic innego jak ukaranie jej. To z kolei nie przynosi oczekiwantch efektów i tak w kółko… Mam nadzieję, że wprowadzając w życie Pańskie rady coś się zmieni.
  W każdym razie spróbuję.:)

  #3965

  Witam, ja poleciłabym Pani lekturę „Mój nastolatek jest kosmitą” jest tam również rozdział poświęcony temu, że dziecko nie chce się uczyć. Autorka jest amerykanką i podany przykład może nie w 100% odpowiada polskiej rzeczywistości, ale zwraca ona uwagę na jeden ogromnie istotny element. Jest nim fakt, że w przypadku dzieci, z którymi straciliśmy w zasadzie nadzieję na motywowanie ich do nauki i wyczerpaliśmy zestaw kar warto zrobić krok w tył i zastanowić się w czym są dobre i co tak naprawde motywuje je w życiu – tak w ogóle. A przy tym zobaczenie jaką jest osobowością, jaki ma styl uczenia się… Każde dziecko i każdy człowiek ma coś co w sposób szczególny lubi, zainteresowanie, „smykałke” do czegoś. Odkrycie tego obszaru i umiejętne, pozytywne powiązanie go ze szkołą może przynieć istotny przełom w podejściu dziecka do obowiązków szkolnych.

  #3968

  Dziękuje za podpowiedź. Ostatnio czytałam książkę pt.”Wyznaczanie granic w życiu nastolatka”, też gorąco polecam.:)

  #4016

  Szanowni Państwo,
  Do programu telewizyjnego „Surowi rodzice”, realizowanego w telewizji TVN, poszukujemy:

  – Rodziców, którzy wychowują swoje nastoletnie dzieci, według określonych zasad i norm, i którzy chcieliby się sprawdzić, wychowując przez tydzień dwójkę niepokornych nastolatków;

  – Rodziców, którzy potrzebują pomocy w wychowaniu swoich nastoletnich dzieci i marzą o tym, by ich pociechy spędziły tydzień w domu „Surowych rodziców”.

  ADMINISTRACJA PORTALU: Prosimy o zapoznanie się ze stanowiskiem j25dacji Humanites zamieszczonym poniżej

Przedstawiamy1 wpisów (z18 całości)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.