Reply To: Ataki agresji i wyzwiska w szkole

Strona główna » Reply » Reply To: Ataki agresji i wyzwiska w szkole

Strona główna Działy Dyskusja ogólna Kawiarenka Ataki agresji i wyzwiska w szkole Reply To: Ataki agresji i wyzwiska w szkole

#3211

Wydaje mi się, że takich problemów nie unikniemy. I w każdej szkole one się pojawiają niezależnie od tego czy jest to szkoła publiczna czy niepubliczna. W szkole dzieci stykają się z różnymi środowiskami i od siebie przejmują sposób wyrażania się, a nawet sposób wyrażania swoich emocji. Rzeczywiście możemy być zaszokowani tym jak się dzieci zachowują w szkole i mieć wrażenie, że „to nie moje dziecko”.
Nie wierzyłabym w to, że nauczyciele nie reagują. Na pewno reagują, kiedy widzą. Trzeba mieć to podstawowe zaufanie do szkoły.
Myślę, że trzeba również zaufać sobie jako rodzicowi. Jeżeli my się w domu tak nie zachowujemy i przekazujemy dzieciom inne wartości i sposób wyrażania emocji, to dzieci na pewno nie przejmą tego ze szkoły w 100%. Zachowując się tak dzieci po prostu „próbują”. Siebie, rodziców, nauczycieli i inne dzieci…
Moi synowie również przechodzą przez różne etapy w szkole. Staramy się rozmawiać przede wszystkim z nimi, a nie z nauczycielem czy rodzicami innych dzieci.
Generalna zasada, którą gdzieś wyczytałam jest taka, że bezpośrednio po zdarzeniu trzeba z dzieckiem porozmawiać i sprawę zostawić. Nie karać przy pierwszym razie. A właściwie, to w ogóle nie karać, tylko zaproponować jakąś konsekwencję. Czyli jeżeli będziesz kogoś wyzywał, to będziesz musiał potem przygotować własnoręcznie dla tej osoby przeprosinowy prezent. Można też poradzić dziecku jakieś sposoby na radzenie sobie z „prowokacją” innych dzieci typu policzenie do 10, zignorowanie lub jakiś zwrot typu „nie sprowokujesz mnie takim głupim zachowaniem”.